HDR Nedir?

Derecelendirme

HDR Nedir? HDR Açılımı Nedir? HDR TV, Yüksek Dinamik Aralık Nedir?

HDR, High-Dynamic Range’in kısaltmasıdır ve Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelmektedir. Yüksek dinamik aralığı en sade şekilde anlatmak gerekirse görüntüdeki siyah ve beyaz görüntü arasındaki fark denebilir. Yani karanlık yüzey ile aydınlık yüzey arasındaki ışık farkıdır. Buda en iyi renk doğruluğunu, dolayısıyla en gerçekçi görüntüyü vermeyi sağlar.

Bunu sağlayan ve HDR’yi HDR yapan etkenlerden biri yüksek kontrasttır. Kontrast nedir? diyecek olursanız bir nesnenin rengini ayırt edilebilir kılan parlaklık ve farktır. Kontrast ne kadar yüksek olursa fark o kadar büyük, HDR bir o kadar iyi olur.

HDR görüntüler daha fazla kontrastla normal görüntülere göre daha parlak ve canlı görünür. Geniş renk gamına sahip olan HDR TV’ler ile HDR destekli içeriklerde daha derin ve daha zengin renkler ile dokular elde edilebilir. HDR’nin kontrast ve renk aralığını büyük ölçüde genişletmesi parlak kısımları daha parlak yaparak derinlik hissi uyandırır.

Olmazsa olmaz değildir ama Bir HDR TV 10 bit derin renk işleyebilme kapasitesine sahipse bu da büyük bir avantajdır. 10 bit renk, 1 milyardan fazla bireysel renk içeren bir sinyale eşittir. Normalde Blu-ray’ler 16 milyon farklı renge denk gelen 8 bit renk kullanılır. 10 bit renk tonu ile HDR TV’ler çok geniş renk yelpazesine sahip olup gölgeler ve tonlar arasındaki belirgin geçişleri azaltabilecekler. Tabiri caizse bu usta gölgeleme ve ton geçişleri ile sahneler çok daha gerçekçi gözükecekler.

Ayrıca belirtmekte fayda var TV’de HDR ve fotoğrafta HDR birbirinden farklıdır. Bu makaledeki anlatımlar sadece TV’ler için geçerlidir.

HDR Kapalıyken ve HDR Açıkken

Günümüzde HDR sadece yüksek segmentli TV’lerde bulunan bir özellik değil. Orta segment TV’lerde de yaygınlaşmaya başladı. Ancak ekonomik bir HDR destekli TV ile üst segment pahalı HDR destekli TV’ler arasında fark kaçınılmazdır. Hatta bazı ekonomik HDR destekli TV’lerdeki görüntü, HDR desteği bulunmayanlardan iyi olması gerekirken aksine daha kötü olabilir.

Yaygınlaşan HDR destekli TV’lere eş zamanlı olarak Blu-ray filmler, Netflix gibi online film platformları ve Tv yayınları da HDR desteklemeye başladı. Buradan da anlaşılacağı üzere HDR için bir TV’ye ve HDR destekli özel bir yayına ihtiyacınız var. Yani sadece TV’nin HDR olması yetmiyor aynı zamanda içerikte HDR destekli olmalı. Bir zamanlar 3D TV’ler çok popülerdi ve onlar içinde 3D destekli Blu-ray filmler gerektiğinde düşüşü de yükselişi kadar hızlı oldu ve artık günümüzde 3D TV bu yüzden üretilmiyor. HDR’nin akıbetini zaman gösterecek ama pekte 3D dönemine benzeyecek gibi durmuyor.

Yüksek Dinamik Aralık ve Standart Dinamik Aralık Arasındaki Fark

Resimde de görebileceğiniz gibi SDR yani Standart Dynamic Range ile HDR (High Dynamic Range) arasında ki en büyük ve HDR’yi HDR yapan fark daha parlak bir şekilde siyahların daha siyah, beyazların daha beyaz olması.

About Author

Share:
Tagged

Bir cevap yazın