FedEx Teslimat Robotları New York Sokaklarını İşgal Etti

5/5 - (2 votes)

FedEx’in New York’da gezen teslimat robotları halk üzerinde şaşkınlığa neden oldu.

Teslimatta kullanılmak üzere tasarlanıp geliştirilen yapay zekaya sahip akıllı robotlar bir etkinlik için New York’a getirildi ve halk şaşkınlığını gizleyemedi. Öyle ki konu belediye başkanının bile dikkatini çekerek tepkisine neden oldu.

FedEx Pazar günü konu ile ilgili açıklamalarda bulundu; Roxos olarak da biline SameDay Delivery Bot isimli FedEx robotlarının sadece büyük elmayı (New York City’nin takma adı) ziyaret ettiklerini ve diğer pazarlarda testlerin devam ettiğini, yol boyunca ve kaldırımlarda ilerlemek için yapay zeka, hareket sensörleri ve tırmanma tekerlekli kullandıklarını söyledi. Ayrıca SameDay Delivery Bot (Roxo)’un New York’da herhangi bir test için bulunmadığı özel bir etkinlik için oraya geldiklerini ve gelecek için test planlarının henüz hazır olmadığını belirtti.

42 yaşındaki Chris Livingston adında paket gönderen bir FedEx müşterisi sokaklarda robotların güvenle manevra yapmalarına yer olmadığını söyleyerek sözlerini “zaten Amazon’un sokaklarda ve kaldırımlarda tonlarca kutusunun olması yeterince kötü ve şimdi bunun içinde endişelenmeliyim. Şehirde rahatsız edici bir şey daha var” dedi.

Belediye başkanı ise yaptığı açıklamada buna karşı olduğunu vurguyla belirterek “Her şeyden önce FedEx, asla bir New York’lunun işini yapacak bir robot edinemez. Biz dünyanın en iyi çalışanlarına sahibiz. İkincisi sokaklarımızı tıkamalarına izin vermedik” dedi. Ayrıca belediye yaptığı açıklamada Pazar günü cihazların kaldırılacağını söyledi.

New York’lular için güvenlik tehlikesi oluşturduğundan bu tip robotların sokaklarda dolaşmasına izin verilmiyor. Belediye sözcüsü de robotları kaldırmak için en uygun yöntemleri kullanmaktan kaçınmayacaklarını belirtti.

Yerel yönetimin aksine FedEx de robotlarını kullanmakta oldukça ısrarlı. Robotların gerekli güvenlik önlemlerine sahip olduğunu ve bunları kullanmak için kanuni yolları zorlayacaklarını belirten FedEx, robotlarının en iyi rota haritalandırma, engelleri algılama ve kaçınma için en iyi öğrenme algoritmasına sahip olduğunu söyledi.

Ayrıca FedEx “Özerk teknolojinin müşterilerimiz ve ekip üyelerimiz için operasyonel ve hizmet verimliliğini artırmaya yardımcı olabileceğine ve hatta yeni iş fırsatları yaratmaya da yardımcı olabileceğine inanıyoruz” dedi.

İşte şaşkınlığa uğrayan bazı kullanıcıların o paylaşımları;

WhatIsNewYork‏ adlı hesabın kullanısıcısı bir animasyon filmde yer alan Wall-E isimli robota atıfta bulunarak, Wall-E burada ve diğer tüm FedEx dağıtım sürücülerini rahatlatıyor dedi.

Bir reddit kullanıcısı da; Şuanda Soho’da bir FedEx robotu gördüm başlığı ile paylaşımda bulundu.

Kaynak:https://nypost.com/2019/11/24/fedex-delivery-robots-invade-new-york-city-streets/

About Author

Bir cevap yazın