Yerli Otomobilin Teknik Özellikleri ve Detaylı Görselleri

5/5 - (2 votes)

Anahtar kelimeler; yerli otomobil, elektrikli otomobil, yerli otomobilin teknik özellikleri, yerli otomobil ne zaman çıkacak, yerli otomobil nerede üretilecek, yerli otomobilin videosu

Tanıtımı dün gerçekleştirilen yerli otomobil toplumdan büyük ilgi ve beğeni topladı. Geliştirilmesi ve prototipini Anadolu Grubu, BMC, Zorlu Grubu, Kök Grubu ve Turkcell’in oluşturduğu TOGG (Türkiye Otomobil Gelişim Grubu) üstlendi.

Seri üretim 22 milyar ₺ yatırımla Bursa’da kurulacak fabrika ile gerçekleştirilecek. İlk otomobilin banttan 2022 yılında inmesi öngörülüyor. Fabrika yıllık 175 bin adet araç üretecek ve ilk etapta 5 farklı elektrikli model üretilecek.

Devlet çeşitli teşvik ve destekler sağlayacak. Devlet malzeme ofisi şimdiden yılda 2100 adet araç alma sözü verdi.

Tasarımı, sert hatları ve özellikle farları ile oldukça beğeni toplayan yerli otomobilin tasarımının İtalyan bir firma tarafından yapıldığı iddia ediliyordu ancak bu konuda henüz net bir açıklama yapılmadı. Öylede olsa bahsi geçen tasarımcı İtalyan firma, Mercedes gibi Alman otomobillerinden Japon otomobillerine kadar tasarım desteği veriyor ve en büyük otomobil üreticileri bile tüm parçaları %100 kendisi üretmiyor. Dolayısıyla bu konuda eleştirmek biraz haksızlık olacaktır.

Yerli otomobilin fikri ve sınai mülkiyet haklarının %100 TOGG’a ait olduğu herhangi bir markanın ya da şirketin patenti ve lisansının kullanılmadığı açıklandı.

Başlıca özelliklere bakıldığında araç internet bağlantısı ile yazılım güncelleme ve sürücüyü, yol, teknik ve bakım konusunda uyarma sistemine sahip.

Ek bir cİhaza ihtiyaç duymaksızın internete bağlanabilecek ve akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, cihazlar, evler ve binalar ile iletişim halinde olacak.

Sınıfının en uzun aks mesafesiyle de oldukça geniş iç hacme sahip.

TOGG mühendisleri tarafından tasarlanan üst seviye yardımcı sürücü destek sistemi ve trafikte sürücü yükünü hafifletmeye yönelik “Seviye 2” şehir içi trafik pilotu ile otonom sürüş özelliği mevcut.

Ve yine TOGG mühendisleri tarafından tasarlanmış sürekli geliştirilebilir mimari sayesinde “Seviye 3 ve üzeri” otonom sürüş dönüşümüne uygun ve hazır altyapıya sahip. Bu tip geliştirmeler internet üzerinden yapılacak güncellemeyle sağlanabilecek. Kısacası yerli otomobil yeni teknolojilere güncelleme ile kavuşabilir nitelikte olacak.

Güç ve aktarma grubuna bakıldığında ise etkileyici özellikler mevcut. Ön ve arka kısmında bulunan çift motor sayesinde ister arkadan itiş RWD isterseniz de sürekli 4X4 AWD çekiş sistemiyle kullanılabilecek.

Sadece arkadan itişte (RWD) 200 beygirlik, sürekli 4 tekerden çekiş (AWD)’de ise 400 beygirlik üstün bir güç üretme kabiliyetine sahip.

Arkadan itiş RWD ile 0’dan 100’e 7.6, sürekli 4 tekerlekten çekiş AWD ile 0’dan 100’e 4.8 saniye gibi kısa bir sürede çıkabiliyor.

Aracın bataryasına bakıldığında gelişmiş lityum-iyon teknolojisiyle menzil 500 km ve üzeri. Ayrıca hızlı şarj teknolojisiyle şarj istasyonları, ev ve ofisten 30 dakikanın altında kısa bir sürede bataryalar %80 oranında şarj edilebiliyor.

Batarya yönetim sistemi ve aktif termal yönetim sistemleri sayesinde 8 yıl boyunca pil garanti güvencesi verilecek.

Güvenlik sistemlerinde ise dayanıklı ve sağlam altyapıyı destekleyen ileri seviye güvenlik sistemleri mevcut. Konfor ve güvenliği bir arada sunan yerli otomobilimiz 7 adet standart hava yastığına sahip ve bataryanın tasarıma bilinçli entegrasyonu sayesinde burulma direncinde %30 artış ve yüksek çarpışma dayanımı sergiliyor.

Araçta etrafındaki otomobilleri algılayacak erken uyarı ve otomatik fren sistemi de bulunuyor.

About Author

Bir cevap yazın