PlayStation VR2 ve PlayStation VR2 Sense Özellikleri Belli Oldu

5/5 - (3 votes)

PlayStation VR2 Özellikleri Neler? PlayStation VR2 ve PlayStation VR2 Sense Duyuruldu

Playstation 4 için çıkışını yapan Playstation VR’ın sonraki nesil olan Playstation 5 için de yeni neslinin çıkacağı duyurulmuş hatta denetleyicileri de tanıtılmıştı. Yeni yıla girdiğimiz bugünlerde ise Playstation ailesinin yeni ürünü olan VR2 ve VR2 Sense hakkında detaylar ve özellikler belli oldu.

Sony tarafından PlayStation VR2’nin VR deneyimini önceki nesile göre çok daha yeni bir düzeye ve yep yeni bir deneyime taşıyacağı belirtildi. Öyleki Sony, oyuncuların gerçeklik ve varlık hissini çok üst düzeyde yaşayacağını iddia etti.

Sony açıklamasını şöyle sürdürdü “Kulaklık takılıyken ve kontrolörler ellerindeyken oyuncular, birinci sınıf geliştiricilerimiz tarafından oluşturulan oyun dünyalarının yaratıcılığı ve donanıma eklenen en son teknoloji sayesinde, başka hiçbir şeye benzemeyen yüksek bir his yelpazesi hissedecekler. PS5’teki yeniliklerimizi temel alan PlayStation VR2, basitleştirilmiş tek kablolu kurulumun yanı sıra aslına uygun görseller, yeni duyusal özellikler ve gelişmiş izleme ile gerçek bir yeni nesil deneyim ekler. “

  • Görselde Aslına Uygunluk : Yüksek kaliteli bir görsel deneyim için PS VR2, 4K HDR, 110 derecelik görüş alanı ve keskinleştirilmiş işleme sunar. Bir OLED ekranla oyuncular, her bir göz için 2000×2040 ekran çözünürlüğü ve 90/120Hz akıcı kare hızları deneyimleyebilirler.
  • Kulaklık Tabanlı Kontrol Cihazı Takibi : İçeriden dışarıya izleme ile PS VR2, VR başlığına yerleştirilmiş entegre kameralar aracılığıyla sizi ve kontrol cihazınızı takip eder. Hareketleriniz ve baktığınız yön, harici bir kameraya ihtiyaç duymadan oyun içinde yansıtılır.
  • Yeni Duyusal Özellikler : PS VR2 Sense Teknolojisi, göz izleme, kulaklık geri bildirimi, 3D Ses ve yenilikçi PS VR2 Sense denetleyiciyi birleştirerek inanılmaz derecede derin bir daldırma hissi yaratır. Kulaklıklı mikrofon seti geribildirimi, oyuncunun oyun içi eylemlerinin hislerini artıran yeni bir duyusal özelliktir. Oyuncuları oyun deneyimine daha da yakınlaştıran, akıllı bir dokunsal öğe ekleyen titreşimlere sahip tek bir yerleşik motor tarafından yaratılmıştır. Örneğin, oyuncular gergin anlarda bir karakterin yüksek nabzını, karakterin başına yakın geçen nesnelerin hücumunu veya karakter hızla ilerlerken bir aracın itişini hissedebilir. Ek olarak, PS5’in Tempest 3D AudioTech’i, bu yeni daldırma düzeyine katkıda bulunarak oyuncunun çevresindeki seslerin canlanmasını sağlar.
  • Göz İzleme : Göz izleme ile PS VR2, gözlerinizin hareketini algılar, böylece belirli bir yöne basit bir bakış, oyun karakteri için ek bir girdi oluşturabilir. Bu, oyuncuların yeni ve gerçeğe yakın şekillerde daha sezgisel bir şekilde etkileşime girmesine izin vererek, oyunda yeni bir gerçekçilik düzeyi sağlayan yüksek bir duygusal tepki ve gelişmiş ifade sağlar. 

Tüm bu özellikler PS VR2 Sense’in dokunsal geri bildirimli ve uyarlanabilir tetikleyicileriyle birleştiğinde gerçeklik hissi günümüz teknolojinin sınırlarını zorlayan en iyi deneyimi yaşatacak.

PlayStation VR2 Özellikleri

Görüntüleme yöntemiOLED
Panel çözünürlüğü2000 x 2040 göz başına
Panel yenileme hızı​90Hz, 120Hz
Lens ayırmaAyarlanabilir
Görüş alanıYaklaşık. 110 derece
SensörlerHareket sensörü: Altı eksenli hareket algılama sistemi (üç eksenli jiroskop, üç eksenli akselerometre) ataşman Sensör: İR Mesafe sensörü
KameralarKulaklık ve kumanda takibi için 4 kamera. Her göz için göz takibi için IR kamera
Geri bildirimKulaklıkta titreşim
PS5 ile iletişimUSB Type-C®
SesGiriş: Dahili mikrofon Çıkış: Stereo kulaklık jakı

PlayStation VR2 Sense Kontrol Cihazları Teknik Özellikleri

Düğmeler[Sağ]
PS butonu, Seçenekler düğmesi, işlem düğmeleri (daire / çarpı), R1 düğme, R2 düğme, sağ analogla / R3 düğmesi
[Sol]
PS butonu (oluşturma), işlem düğmeleri (üçgen / kare) L1 düğmesi , L2 düğmesi, sol analog / L3 düğmesi
Algılama/ İzlemeHareket Sensörü: Altı eksenli hareket algılama sistemi (üç eksenli jiroskop + üç eksenli ivmeölçer)
Kapasitif Sensör: Parmakla Dokunma Algılama IR LED: Konum İzleme
Geri bildirimTetik Etkisi (R2/L2 düğmesinde), Dokunsal Geri Bildirim (birim başına tek aktüatör ile)
LimanUSB Type-C® Bağlantı Noktası
İletişimBluetooth® Ver5.1​ 
PilTür: Dahili Lityum İyon Şarj Edilebilir Pil

PlayStation VR2’nin çıkış tarihi henüz duyurulmadı.

About Author

1 thought on “PlayStation VR2 ve PlayStation VR2 Sense Özellikleri Belli Oldu

Bir cevap yazın