Otonom Canlı Mikro Sistemler Geliştirildi

Derecelendirme

Nature Communications dergisi 7 Haziran 2021’de çığır açacak bir araştırma yayınladı.

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, herhangi bir harici enerji girişi olmaksızın kendi kendini idame eden otonom canlı organizma denebilecek mikrosistem geliştirdi. Bilgi girdilerini akıllıca yanıt verebilen bu elektronik mikrosistem, ultra düşük elektronik sinyalleri işleyebilen ve bulunduğu ortamda “havadan” elektrik üretebilen yeni bir cihaz içeren yeni bir tür elektronik sistemden oluşuyor.

Bahsi geçen mikro elektronik sistem e-atık üretmeden mikroplardan yenilenebilir olarak üretilen, yeşil bir elektronik malzeme olan protein nanotellerinden yapıldı. 

Elektrik ve bilgisayar mühendisliği bölümü (ECE) yardımcı doçent ve biyomedikal mühendisliğinde yardımcı doçent olan Jun Yao, uzun süredir birlikte çalıştığı mikrobiyoloji alanında Seçkin bir Profesör olan Derek R. Lovley ile araştırmayı yönetiyor. Yao’nun grubunda yer alan yüksek lisans öğrencisi Tianda Fu, “Elektronikle canlı özellikleri birleştirmenin fizibilitesini keşfetmek heyecan verici bir başlangıç. Daha gelişmiş sürümleri sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Bu araştırma ayrıca ABD ordusu tarafından da finanse ediliyor. Ordu için önemli olan yardımcı sensör ve yeni iletişim yöntemleri için fayda sağlaması.

Proje geliştiricileri, Dünya’da bulunan hemen hemen tüm ortamlarda sürekli olarak elektrik üreten bir protein-nanotel tabanlı hava jeneratörü (Air-Gen) ile ortam atmosferi/neminden elektrik üretilebileceğini keşfetti.

Air-Gen’den gelen elektriksayesinde artık elektronik mikrosistem, harici bir enerji kaynağına (örneğin pil) ihtiyaç duymadan kendi enerjisini çevreden sağlayabilecek. Bu mikrosistem canlı bir organizmanın kendi kendini iadem edebilmesi gibi, kendi kendine sürdürülebilir enerji ve zekaya sahip.

Kaynak: https://scitechdaily.com/self-sustaining-intelligent-electronic-microsystems-created-operate-much-like-self-autonomous-living-organisms/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

About Author

Bir cevap yazın