NASA, Ay’da Su Buldu!

4.5/5 - (2 votes)

Ay’da su var mı? Bilim insanları ve halk bir çok defa Ay’da su bulunur mu sorusunu sordular ve nihayet cevabı bulundu!

NASA çalışanı gök bilimciler Ay yüzeyinin güneşli kısmı, Clavius Krateri’nde su keşfettiler. Bu keşif Pazartesi günü yapılan açıklamada, NASA’nın Stratosfer Gözlemevi (SOFIA) tarafından yapıldı.

NASA’daki Bilim Misyonu Müdürlüğü Astrofizik Bölümü müdürü Paul Hertz yaptığı açıklamada “Bugün, SOFIA’nın güneşli yüzeyde önceden tespit edilen hidrojenin su moleküllerinde yer aldığına dair önemli keşfini duyuruyoruz. Bu keşif, suyun Ay yüzeyinde nasıl oluştuğunu ve Ay yüzeyinin sert havasız güneş ışığı koşullarında nasıl kalabileceği hakkında yeni soruları ortaya çıkarıyor.” dedi.

Bu teleskop aslında bir Boeing 747SP uçağına monte edilmiş bir kızılötesi hava teleskobu. Video’da uçağın havada nasıl keşif yaptığını görebilirsiniz. Bu gözlem 100 inc’lik bir teleskopla 45 bin fit yükseklikte yapılıyor.

NASA’da görevli Jim Bridenstine, bu keşfi doğruladı ancak henüz bunun kaynak olarak kullanılıp kullanılamayacağını bilmediklerini ifade etti.

Ay’da Dünya’dan görülebilen en büyük kraterlerden biri olan Clavius Krateri’nde su molekülleri bulundu! Bu keşif bizim @SOFIAtelescope
suyun yüzey boyunca dağılmış olabileceğini ve soğuk, gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını belirtir.

About Author

Bir cevap yazın