Microsoft, Internet Explorer’ı Sonlandırıyor

3.5/5 - (2 votes)

90’lardan günümüze hemen hemen herkesin internete açılan ilk penceresi Internet Explorer, 27 yıl sonra kapanıyor.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada 15 Haziran 2022’den itibaren Internet Explorer’a resmi olarak veda edilecek.

Peki yerine ne gelecek? Internet Explorer kullanmak zorunda olan firmalar ne yapacak?
Internet Explorer’dan daha hızlı, güvenli ve modern olan Microsoft Edge Windows işletim sistemlerinin varsayılan tarayıcısı olarak bayrağı devraldı. Microsoft, 2019’da Edge’e bir IE Modu eklemeyi planladığını ve sanallaştırılmış tarayıcının Microsoft Edge’de yapılandırılabilir bir mod olarak yaşamaya devam ettiğini söylemişti. Bu önemli bir nokta çünkü modern Edge tarayıcısı, Internet Explorer’ın hiç olmadığı kadar güvenli. Ve Microsoft’un, temel olarak 2020’nin sonlarında IE aracılığıyla yüzlerce siteye erişmesini önleyerek IE’nin çöküşünün sinyalini verdiği aşikardı. Bu arada Internet Explorer yalnızca Windows 10 20H2 ve sonraki sürümlerde aşamalı olarak kaldırılacak.

Microsoft kanadından geçen yıl bir makalede şöyle yazılmıştı “Microsoft Edge, Internet Explorer’dan daha hızlı, daha güvenli ve daha modern bir tarama deneyimi olmakla kalmaz aynı zamanda önemli bir sorunu da giderebilir: eski, eski web siteleri ve uygulamalar için uyumluluk” dedi.

Edge’de Internet Explorer Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Microsoft Edge’in adres çubuğuna edge://settings/defaultbrowser yazın ve Enter’a basın. Uyumluluk modunu etkinleştirmek için Sitelerin Internet Explorer modunda yeniden yüklenmesine izin ver anahtarını İzin Ver konumuna kaydırın. Ardından, tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerekecek.

About Author

Bir cevap yazın