Japon Bilim İnsanları Canlı Deriyle Robot Parmak Üretti

5/5 - (2 votes)

Japonya’nın Tokyo Üniversitesi’nde önemli bir çalışma yürüten bilim insanları, dışı canlı deriden oluşan robot parmak geliştirdiler.

Kendini iyileştirebilme yetisine sahip bu canlı parmak “canlı et ile makine arasındaki çizgiyi siliyor” olarak tanımlandı.

Tokyo Üniversitesi’ndeki çalışma ekibinde yer alan ve yöneten Profesör Shoji Takeuchi, “Cilt dokusunun robotun yüzeyine ne kadar iyi uyduğuna şaşırdık. Bu çalışma, canlı deriyle kaplı robotlar yaratmanın sadece ilk adımı. Bence canlı deri, robotlara canlı yaratıkların görünümünü ve dokunuşunu vermek için nihai çözümdür. Bu tür araştırmalar insanlar ve robotlar arasında yeni bir ilişki kurmak için bir adımdır.” dedi.

Bu araştırma ekibi insansı yapıya sahip robotların hasta bakımı ve hizmet endüstrisi gibi alanlarda robotların insanlarla daha doğal iletişime geçebilmeye imkan tanıyacağını belirtiyor.

Son çalışmada ekip, ilk olarak robotik parmağı, cildin bağ dokularını oluşturan iki ana bileşen olan kolajen ve insan dermal fibroblast çözeltisiyle dolu bir silindire daldırdı. Bunlar, yüzeyi bir boya astarı gibi kapladı ve bir sonraki hücre katının (insan epidermal keratinositleri) yapışması için kesintisiz bir katman sağladı. Parmağı ileri geri bükmek, eklemlerde doğal görünümlü kırışıklıklar oluşmasına neden oldu ve yaralandığında, hazırlanmış cilt, bir kolajen bandaj yardımıyla insanlar gibi kendi kendini iyileştirebiliyor ve bilim adamlarına göre normal bir cilt gibi hissettiriyor.

Ekibin açıklamasına göre parmak devam eden bir çalışmadır. Derisi doğal deriden çok daha zayıftır ve nemli tutulması gerekir, çünkü dolaşım sistemi olmadan hücreler kururlarsa ölürler. Hareketleri de belirgin bir şekilde mekaniktir. Yani bu detay çalışmanın nihai sonuca varmak için üzerinde çokça çalışılması gerektiği anlamına geliyor.

Takeuchi, “Parmak, kültür ortamından çıkar çıkmaz biraz terli görünüyordu” dedi. “Parmak bir elektrik motoru tarafından çalıştırıldığından, motorun tıkırtı seslerini tıpkı gerçek gibi görünen bir parmakla uyumlu bir şekilde duymak da ilginç.” diye sözlerine ekledi.

Bilkent Üniversitesi’nden Dr. Burcu Ürgen, “Bazı robotların insansı görünümünün belirli beklentilere yol açması mümkündür, ancak bu beklentileri karşılamadıklarında ürkütücü ve korkutucu bulunurlar” dedi.

Kaynak:https://www.theguardian.com/science/2022/jun/09/scientists-make-slightly-sweaty-robotic-finger-with-living-skin

About Author

Bir yanıt yazın