Google, Play Store’u Daha Güvenli Hale Getiriyor

Derecelendirme

İnsanların dünya genelinde kullandığı akıllı telefonların 2,5 milyardan fazlasında Android işletim sistemi var. Ki bu dünya genelinde söz konusu güvenlikse ciddi bir tedbir alınması gerektiği anlamına geliyor. Zira her geçen gün siber saldırıların yapıldığı, kişisel bilgilerin çalındığı, bankacılık bilgilerinin çalındığı ve hatta insanların telefon ve bilgisayarlarının onlar farkında olmadan siber saldırı için kullanıldığını artarak duyuyoruz. Buna önemle vurgu yaparak girdim konuya çünkü kullanıcılar ekrana bir kaç dokunmayla bir çok uygulama ve oyunu rahatça yükleyebiliyor. Hatta cihazlarda yer kalmayana kadar…

Tüm bu riskler karşısında kullanıcılarının güvenliği için Google, Google Play Store’da bir yeniliğe giderek kendi güvenlik sistemlerinin yanında birde uygulamaları 3 güvenlik şirketi ile ortaklık kurarak, onların kötü amaçlı yazılım tespit araçlarını kullanarak tarayacak.

Bu konuda Google, ESET , Lookout ve Zimperium ile iş birliği yaptı. Bu iş birliğini “Uygulama Savunma İttifakı” olarak niteledi.

Artık Google Play Store’a yüklenen uygulamalar yayınlamadan önce Google Play Protect ve bu üç şirketin güvenlik yazımları ile taranarak kullanıcılara sunulacak.

Konu aslında o kadar ciddi ve riskli bir hal aldı ki sadece Haziran ayında bulunan kötü amaçlı yazılımlar, talebin çok olduğu 400 milyondan fazla indirilen uygulamalarda görüldü.

Google, ESET , Lookout ve Zimperium güçlerini birleştirerek Play Store’daki uygulamalarda trojen, fidye, adware, kimlik avı gibi kötü niyetli yazılımları arayacaklar.

About Author

Bir cevap yazın