Crucial BX500 240 GB SSD İnceleme

Dizüstü Bilgisayar Seçimi, Teknik Destek ve Genel Tartışmalar

Moderatör: aknctn

Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
5
Teşekkür etti: 189 kez
Türkiye

Crucial BX500 240 GB SSD İnceleme

#1 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Resim
Merhabalar.

Uzun süren araştırmalarım sonucunda bu SSD'ye geçişimi tamamladım. Geçiş sürecini, neden bumarkayı tercih ettiğimi, SSD performansını özet şeklinde anlatmaya çalışacağım. Zira ürün hakkında bir iki site harici Türkçe kaynak bulunması zor. Ha bu arada inceleme yapmasını bilmem. Doğaçlama olacak biraz.

Geçiş Süreci
Son iki yıldır Notebook'um artık kullanılamaz hale gelmişti. HDD sürekli %100 çalışıyor en ufak bir dosyayı açamıyor, yetmezmiş gibi sürekli masaüstü donup kalıyordu. Çözüm HDD'yi tamamen boşaltmaktan ve sistemi yeniden kurmaktan geçiyordu ama kullandığım programların yüklenişinin zahmetli oluşu, sistemi tekrar lisanslamaya uğraşmak gibi etkenler artık SSD alma vaktinin geldiğinin habercisiydi.

Niçin Crucial
Yaklaşık bir yıldır Adata SU630 240GB SSD bana göz kırpıyordu. O kadar araştırdım karşılaştırma yaptım ve en uygun fiyat ve performansa sahip SSD'nin o olduğunu düşündüm. Maddiyatı hallettim tam siparişi onaylıyordum ki SU630 modeli ile SU650 arasında ne fark var sorusu bir anda aklıma geldi. Araştırdım ve alacağım ürünün ömrünün çok uzun olmadığını gördüm. Bayağı üzüldüm. SU650 bütçemi aşıyordu. Alternatif arayışına girdim. Tam iki gün yoğun araştırma ve stres altında kaldıktan sonra Crucial BX500 model SSD karşıma çıktı. Önce pek duyulmayan marka olduğu için uzak durdum. Ama araştırmalarım sonucu 190-200 TL arası alınabilecek en kaliteli ürün olduğunu yorumlardan öğrendim. Alayım mı almayayım mı derken aynı fiyat skalasında ki ürünlerle karşılaştırdım. Bazı değerler düşük olsa da bir çok deneyimli kullanıcı bu SSD'yi tavsiye etti. Diğer SSD'lerde kronik problemler olduğundan bahsettiler. Teknoloji şans işi olduğundan pek itibar göstermedim ama fikirimi tabiki değiştirdi. Niçin sorusuna cevap vermem gerekirse;
  • Fiyat (En son 190 TL idi)
  • Micron gibi bir firmadan çıkmış olması
Isınma Sorunu
Bu problem tamamen şans işine kalmış. Benim aldığım üründe bu sorun olmamasına rağmen çok nadirde olsa bazı kullanıcılar bu problemle karşılaştıklarını belirtmiş. Bendeki ürün 40-55 derece arası çalışmakta. Katı hal sürücülerinde bu sıcaklığın normal olduğunu düşünüyorum. Ha diğerleri ısısı daha düşük çalışıyor olabilir.
Performans

Resim
Benin için gayet güzel değerler.
Karşılaştırma

Adata SU650 ile BX500 Karşılaştırması
https://ssd.userbenchmark.com/Compare/C ... 6vsm351933
Toshiba ocz TR200 ile karşılaştırma

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/T ... 3vsm578496[/align]

Sandisk SSD Plus ile karşılaştırma

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/S ... 2vsm578496[/align]

Genelde bu fiyat skalasında gerçekten de arada fark olduğu görülebiliyor.
Paket İçeriği

Resim

SSD Öncesi Bilgisayar İçi

Resim

SSD Sonrası Bilgisayar İçi

Resim
Hız Farkı
Elimde video var fakat uğraşamadım. Hız farkı bariz şekilde efsane. Normalde 3 dakikada kendine gelen ve açtığım programı 2 dakikada ancak çalıştıran sisemim artık en fazla 20 saniyede kendine geliyor, açtığım programı en fazla yarım dakika içinde önüme sunuyor.

Özellikler

Resim
*Kasayı kapatırken bir şeyi farketmiştim, RAM markasınında Crucial olduğunu. Gerçekten de mantıklı bir karar verdiğimi o an anladım.

Etiketler:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
teknofenomen
Verified
Site Admin
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 5 kez
Türkiye

Re: Crucial BX500 240 GB SSD İnceleme

#2 Okunmamış mesaj gönderen teknofenomen »

Güzel bir konu ve güzel bir çalışma elinize emeğinize sağlık.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 165 kez
Türkiye

Re: Crucial BX500 240 GB SSD İnceleme

#3 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Ben Hi-Level marka SSD denemiştim ve belki milyonda bir olacak bir şey oldu SDD bilgisayara uymadı. Anakart vs desteklemedi çakıştı sanırım. Başka bilgisayarda sorunsuz çalıştı. Sonra 220 TL gibi bir fiyata Kingston bulmuştum onu aldım oldu.

Anlattığınız SSD de ideal bir seçenek olarak duruyor şuan alcak olsam ciddi anlamda değerlendirirdim.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Dizüstü Bilgisayar” sayfasına dön