Nintendo DS ve Nintendo 2DS & 3DS Arasındaki Fark Ne?

Kategorilerde bulamadığınız konsollarla ilgili paylaşımları bu kategori altında yapabilirsiniz

Moderatör: aknctn

Kullanıcı avatarı
siyah.jack
Moderatör
Makaleler: 0
3
Ruh hali:
Teşekkür etti: 17 kez
Türkiye

Nintendo DS ve Nintendo 2DS & 3DS Arasındaki Fark Ne?

#1 Okunmamış mesaj gönderen siyah.jack »

Nintendo 2DS mi 3DS mi? Ya da Nintendo DS mi 3Ds mi? Nintendo DS serilerinin arasındaki farklar ne hangisi önce çıktı hangisine güzel oyunlar var? Zamanında alamadık şimdi 2. el Nintendo ds fiyatları uygun geçmişe dönük özlem giderme olsun merakım kaldı koleksiyoncu değilim ama almayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz?

Güzel bi forum girişimi olmuş böyle konulara da ihtiyaç var dolduralım burayı 🤠

Etiketler:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 165 kez
Türkiye

Re: Nintendo DS ve Nintendo 2DS & 3DS Arasındaki Fark Ne?

#2 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Nintendo DS 2004 yılında çıktı. Dönemin wifi ve dokunmatik ekran gibi özellikleri olan dikkat çekici el konsoluydu. Diğer Nintendo DS'ler ile kablosuz bağlantı kurulabiliyordu ve DS download Play ile tek kartuş çoklu oyun seçeneği sunuyordu. Kalemi ile oyunlarda etkileşim kontrol sağlanabiliyor. Toplamda 1000'nin üzerinde Nintendo DS oyunu bulunuyor ayrıca Nintende Gameboy oyunlarını da destekliyor. Bunların yanında DS'ye özel Opera browser, titreşim, mp3 çalma gibi özellikleri de var. PSP ile rakiplerdi PSP'den kötü grafikleri olmasına rağmen tuttu sevildi ve daha çok sattı.
nintendo ds vs psp.png
nintendo ds vs psp.png (460.62 KiB) 5932 kere görüntülendi
psp vs nintendo ds.png
psp vs nintendo ds.png (400.68 KiB) 5932 kere görüntülendi
Nintendo DS teknik özellikleri;
CPU: Bir 67.028 MHz ARM946E-S[2] ve bir 33.514 MHz ARM7TDMI
RAM: 4 MB (Slottan takılabilen hafıza arttırma aparatı ile ram kapasitesi 14 MB'a çıkartılabiliyor)
EKRAN: 2 adet TFT LCD 3 inç 256X192 piksel çözünürlük, 62X46 mm. Dokunmatik alt ekran
BAĞLANTI: 2.4 GHz Wifi

Nintendo DS'den sonra 2006 yılında Nintendo DS Lite, 2008 yılında Nintendo DSi (XL modeli de çıktı), 2011 yılında Nintendo 3DS, 2013 yılında Nintendo 2DS, 2017 yılında Nintendo Switch ve 2019 yılında Nintendo Switch Lite çıktı.

Nintendo DS'den sonra gelen Nintendo DS Lite parlak ekran, boyutlar, pil gibi bir çok açıdan iyileştirilmiş bir versiyonuydu aslında. Bu kullanıcıların hoşuna gitti ve satışları katladı.

Nintendo DS Lite Teknik özellikleri;
CPU: 67 MHz ARM946E-S ve 33 MHz ARM7TDMI
RAM: 4 MB
GRAFİK:
ÜST EKRAN: 3.12 inç, 256x192 piksel çözünürlük ve aydınlatmalı 262.144 renk TFT renkli LCD
DOKUNMATİK EKRAN:

Nintendo DS Lite'dan sonra gelen Nintendo DSi çift kamera geliştirilmiş donanım cpu vb. geliştirilmiş ekran ve hoparlör (daha yüksek ses), internetten içerik yükleyebilme, multimedya desteği ile geldi. Nintendo DSi XL modelinde de ekran boyutu neredeyse iki kat büyütüldü.

Nintendo DSi Teknik özellikleri;
CPU: ARM9 133 MHz ve ARM7 33 MHz
RAM: 16 MB
GRAFİK:
EKRAN: 256x192 piksel
DEPOLAMA: 256 MB
KAMERA: 640 x 480

Nintendo DSi'den sonra gelen Nintendo 3DS gözlüğe ihtiyaç duymadan 3D görüntü sağlıyor aslında efektler demek daha doğru olur tam anlamıyla bi 3D keyfi beklemeyin. Ek olarak kamera, 3DS/DS Card Slot, SD Card Slot bulunuyor. Geriye dönük de uyumluluk sağlar.

Nintendo 3DS Teknik özellikleri;
CPU:
RAM:
GRAFİK: DMP Pica200 GPU (Digital Media Professionals)
ÜST EKRAN: Üç boyutlu 3,53 inç 400x240 piksel çözünürlüğünde LCD ekran (3D iki göze de ayrı resimler gönderdiği için toplam 800x480 piksel)
DOKUNMATİK EKRAN: 3,02 inç 320x240 piksel çözünürlüğünde dokunmatik LCD ekran

Burda en mantıklı olan Nintendo 3DS'i almak. Nintendo 2DS ise 3DS'in giriş seviyesindedir. Zaten geriye dönük uyumluluk olduğu için portable konsolların bir çok oyununu oynayabilirsiniz tabiki Nintendo ailesi içindeki oyunlar.

Edit: DS lite'lara Gameboy Advance kartuşu takılabiliyor. Gameboy oyunları DS'de oynanmıyor ama hafıza kartlı olanları jailbreak yaparak mümkün olabiliyor.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
siyah.jack
Moderatör
3
Ruh hali:
Türkiye

#3 Okunmamış mesaj gönderen siyah.jack »

Hocam kitap yazmışsın sağol :D o zaman 3DS almak lazım vita mı 3ds mi diye sorsam şimdi :mrgreen:

Nintendo 3DS tv'ye bağlanır mı?

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Teşekkür etti: 189 kez
Türkiye

#4 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

3ds tv ye bağlanmaz.

Tartışmaya yeni bir soluk getirmek isteyip new 3ds alınmalı diyorum. Hatta 3d takıntın yoksa new 2ds de fena değil.

Vita mı bu mu tartışmasına gelecek olursak bu. Onlarca özel oyun var. Hepside birbirinden eğlenceli.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 165 kez
Türkiye

#5 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

omrkcmn yazdı: 15 Ağu 2020 11:42 3ds tv ye bağlanmaz.

Tartışmaya yeni bir soluk getirmek isteyip new 3ds alınmalı diyorum. Hatta 3d takıntın yoksa new 2ds de fena değil.

Vita mı bu mu tartışmasına gelecek olursak bu. Onlarca özel oyun var. Hepside birbirinden eğlenceli.
New 3ds benim gözümden kaçmış onun farkı ne?
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
siyah.jack
Moderatör
3
Ruh hali:
Türkiye

#6 Okunmamış mesaj gönderen siyah.jack »

Hocam new 3ds ne farkı var? new 3ds için hangi oyunlar var?

İsimleri kes ds dsi 3ds 2ds new 3ds :shock:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
Morty
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 38 kez
Türkiye

#7 Okunmamış mesaj gönderen Morty »

Koleksiyon için alınır arada mazi tazelenir ama şu zamanda gördüklerimizden sonra onlar basit gelir imkan varsa Nintendo Switch Lite alın Wicther bile oynarsınız.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Türkiye

#8 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

siyah.jack yazdı: 15 Ağu 2020 13:15

New 3ds vita gbi İkinci bir joyistiğe sahip. Bazı oyunlar sanırım sadece new 3ds için çıkmıştı. Daha şık ve daha iyi. Ben fakir olduğum için alamadım. Eskiler 500 liraydı zamanında onuda alamadık. Tavsiyem kesinlikle new 3ds. Bütçeyi çok aşmıyorsa new 3ds xl de olur ama ülkemizde pek yok sanırım bu konsollar.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
Morty
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 38 kez
Türkiye

#9 Okunmamış mesaj gönderen Morty »

omrkcmn yazdı: 15 Ağu 2020 20:08

New 3ds vita gbi İkinci bir joyistiğe sahip. Bazı oyunlar sanırım sadece new 3ds için çıkmıştı. Daha şık ve daha iyi. Ben fakir olduğum için alamadım. Eskiler 500 liraydı zamanında onuda alamadık. Tavsiyem kesinlikle new 3ds. Bütçeyi çok aşmıyorsa new 3ds xl de olur ama ülkemizde pek yok sanırım bu konsollar.
Var 1500 lira o parayı new 3ds'e verene kadar 2 bin tl ye nintendo switch lite alabilirsin hatta fiyatı pazarlıkla düşürebilirsin.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Türkiye

#10 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

[mention]Morty[/mention] yok derken hiç yok manasında değil az manasında demek istedim. New 3ds araması yapınca pek bir şey çıkmıyor. Ya kadıköy yazıcıoğlu gibi yerlere bakacaksın yada gizala kazıkçısına.

Switch tercih edilebilir ama kütüphane zayıf ve oyunlar bizde aşırı pahalı.

Alınabilir tabiki.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
siyah.jack
Moderatör
3
Ruh hali:
Türkiye

#11 Okunmamış mesaj gönderen siyah.jack »

omrkcmn yazdı: 15 Ağu 2020 20:08

Yeni konsollara yeni oyunlara para yetiştiremiyoken eskilere dönmekten başka seçenek kalmıycak oyunları 50 yıl geriden takip ederiz artık

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Diğer Konsollar” sayfasına dön