Kar Çorabı Kullanıcı Deneyimi - Matte Kar Çorabı Denedim

İncelemeler, Haberler, Fikir Alışverişi, Tavsiyeler ve Daha Fazlası

Moderatör: aknctn

Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
Cevaplar: 2
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 164 kez
Türkiye

Kar Çorabı Kullanıcı Deneyimi - Matte Kar Çorabı Denedim

#1 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Kar Çorabı İşe Yarıyor mu? En İyi Kar Çorabı Hangisi? Kar Çorabı Ne İşe Yarar? Lastik Çorabı Nedir? Matte Kar Çorabı Yorumları Matte Kar Çorabı Nasıl
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.49 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.49 (1).jpeg (275.2 KiB) 1865 kere görüntülendi

Kar çorabı zincir yerine kullanılan bir alternatiftir ancak ikisini kıyaslamak bana göre yersizdir. Zincir ve kar çorabı öncelikle fayda sağlar bu kesindir ama extrem seviyede karlarda kullanılması gereken kesinlikle zincirdir. Zincir ön takıma zarar verir ve kopma olasılığı vardır (doğru ver gergin bağlanmadığında) ama kullanılması gereken yer en yoğun karlı havalar olduğu için asfaltla temas etmediği sürece ön takıma pek olumsuz etkisi olmaz.
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.50 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.50 (1).jpeg (264.47 KiB) 1865 kere görüntülendi
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.50 (2).jpeg
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.50 (2).jpeg (297.45 KiB) 1865 kere görüntülendi
Kar çorabına veya lastik çorabına dönersek dikkatli kullanım gerektirir! Bunu neden söyledim eğer lastik asfalt ile temas edecekse kar çorabı yırtılmaya veya soyulmaya başlar.
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.51 (4).jpeg
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.51 (4).jpeg (178.62 KiB) 1865 kere görüntülendi
Piyasada en kalitelisi olduğunu Matte kar çorabı aldım ve dün gece şehir içinde ilk defa kar çorabı ile 22 km yol yaptım. Edindiğim tecrübeye göre kesinlikle karın olmadığı asfaltta kullanılmamalı ve rampa inip çıkarken dikkatli olunmalı.
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.51 (2).jpeg
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.51 (2).jpeg (263.29 KiB) 1865 kere görüntülendi
Kar çorabını lastiğe geçirmek kolay, diğerlerini bilemem ama Matte marka aldım içinden eldiven çıktı çok zorlanmadan geçirip taktım. İlk etapta bol gibi geliyor ama ıslandıktan sonra geriliyor. Sakın bi beden büyük alıyım düşüncesine girmeyin. Karın erimeye ve asfaltın görünmeye başladığı dik bir yokuşu çıkarken biraz gaza yüklenirseniz patinaj kaçınılmaz oluyor. Rampayı çıkarken çok dik olduğundan 2. vitesten 1'e almam gerekti. Bu yavaşlama ve vites geçişi beni korkuttu ama herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Patinaj çekmedi ve tutuş yeterliydi. Burada şoförden şoföre fark mutlaka olacaktır ama şunu söyleyebilirim gaz debriyaj ayarında yüksek hassasiyet gerektirmeden dolayısıyla profesyonel olmadan rampaları çıkabilirsiniz. Amatörler için bir şey diyemem. Eğer ki karı ve karsız yokuşlarda gaz ayarını biraz kaçırırsanız aracınız patinaj kesinlikle çekecektir. Bunu taktım hiç bişey olmaz düşüncesine kesinlikle girmeyin.
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.51 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.51 (1).jpeg (262.46 KiB) 1865 kere görüntülendi
Frenlemelerde ise ani fren yapma durumunda kayma bir miktar oluyor ama duruş mesafesi normal sürüşteki gibi olmasa da pek fazla uzamıyor.

Özetle belirtmek isterimki klipslere güvenmeyin onlarda kopma kolay oluyor. Zincir, asfalt hiç görünmediğinde tavsiyemdir, kar çorabı ise orta karar bi kar yağışında kurtarıcınız olacaktır. Maliyet açısından bakarsanız asfalt karla kaplı değilse 20 km de kar çorabınız kullanılmaz hala gelir en azından soyulmalar yırtılmalar kesin başlar ve bir dahakine bunu kullanamazsınız.
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.52.jpeg
WhatsApp Image 2022-01-22 at 11.01.52.jpeg (215.04 KiB) 1865 kere görüntülendi
Kar çorabı nasıl takılır diye merak edenler var ancak bu çok kolay basitçe ayağa galoş geçirir gibi geçiyorsunuz önemli olan bunu sökmesi!! Sabah yollarda kar tamamen erimişti sökmek istedim ve lastiğe yapıştığını, ıslanmaktan olsa gerekki çektiğini gerildiğini fark ettim açık söylüyorum sökerken çok zorlandım. Hatta bir ara kesici bir aletle kesip atmayı bile düşündüm. Soğuk havada bunu sökmekle uğraşmak hiç hoşunuza gitmeyecek!

Dikkat

Kar çorabı ile kesinlikle hız yapmayın. Bahsettiğim 22 km'lik mesafeyi en fazla 70 km hıza çıkarak yaptım. Hızlandıkça kontrolün sizden çıkacağını hissediyorsunuz pek güven vermiyor ki zaten bu konuda eleştirilemez amacı karlı havada yavaş ve devirli sürüş. Ortalama hızım 20-30-40 km civarlarındaydı bu ortalama süresi 22 km'nin belki %35'idir. Dolayısıyla yolum dur kalklardan ve sakin sürüşten ibaretken kar çorabı yırtıldı soyuldu buna istinaden taktiri kararı siz verin.

Kar Çorabı Nasıl Seçilir?

Matte kar çorabında boyut bedenlerden oluşur X-Small, Small, Medium, Large, X-Large ve XX-Large olarak. Tabloya bakarak lastik ebadınıza uygun bedeni seçmeniz yeterli.
matte kar çorabı lastik ebatları.jpg
matte kar çorabı lastik ebatları.jpg (1.85 MiB) 1865 kere görüntülendi
Resim

Tags:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
DOZPULAT
3
Teşekkür etti: 1 kez
Türkiye

Re: Kar Çorabı Kullanıcı Deneyimi - Matte Kar Çorabı Denedim

#2 Okunmamış mesaj gönderen DOZPULAT »

En temizi kar lastiği kar lastiğimi takarım çok fazla kar olursa da zincir 2+2 4

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Teşekkür etti: 188 kez
Türkiye

#3 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

DOZPULAT yazdı: 22 Oca 2022 12:32 En temizi kar lastiği kar lastiğimi takarım çok fazla kar olursa da zincir 2+2 4
Aynısını yazacaktım.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
motoblade
2
Ruh hali:
Türkiye

#4 Okunmamış mesaj gönderen motoblade »

Kaliteli bir kar lastiği, elzem bir durumda zincir yeter.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
Morty
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 35 kez
Türkiye

#5 Okunmamış mesaj gönderen Morty »

zincir mi kar çorabı mı bilmem ama karda çıkmak akıl işi değil. bu arada adı gerçekten kar çorabı mı :))

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
klasikfilmpeşinde
2

#6 Okunmamış mesaj gönderen klasikfilmpeşinde »

En iyisi zincir gerisi hikaye

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
FikirBanka
2
Ruh hali:
Türkiye

#7 Okunmamış mesaj gönderen FikirBanka »

Kar zinciri ile kar çorabı arasındaki fark tartışılır. Kazasız sürüşler diliyorum.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Otomobil Genel” sayfasına dön