BİLECİK Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Bedelli Askerlik | Bilecik Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

Aradığınız Kategoriyi Bulamıyorsanız

Moderatör: aknctn

Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
5
Teşekkür etti: 189 kez
Türkiye

BİLECİK Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Bedelli Askerlik | Bilecik Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

#1 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Askere giderken alınacaklar, Bedelli askerlik nasıl geçiyor?, Askere giderken alınması gerekenler, Askere giderken ne lazım?

2024 Şubat celbinde buradaydım. Bu konuda deneyimlerimi aktarmak benden sonra gelecek dostlara yol göstermek istiyorum. Önce yol gösterimi ardından burası hakında görüşlerimi yazacağım.

Bedelli Askerlik Götürülmesi Gerekenler (Kış)
Üniversitede bir hocam askere giderken nasıl yol izlediğini anlatmış ulan bende aynısını yapacam demiştim. Özetle hiçbir şekilde çanta almadığını askerlik yapacağı yere gittiğinde çanta alıp askeri malzeme yerinde esnafa fulle dediğini anımsıyorum. Tabi aynısını yapacaktım ama iyiki de yapmamışım.

Ufak bir çanta veya valiz alın. İçerisine;
  • Eşofman takımı (en az iki takım, hafta sonu sivil giyim ve yatma için kullanacaksınız)
  • En az 10 adet iç çamaşırı. Renk kesinlikle farketmiyor. Üzerine askeriyenin size verdiği malum donu giyeceksiniz. Hiçbir şey belli olmayacak.
  • Bolca çorap
  • Yüz ve banyo havlusu
  • Yastık kılıfı
  • Bolca atlet, üzerine askeriyenin verdiği fanilayı giyin alttan kendi iç çamaşırınızı giyersiniz.
  • Terlik kesinlikle götürmeniz gereken en önemli eşya.
  • İki üç tane market poşetlerinden götürün, ilk gün elinize bolca malzeme verecekler taşırken rahat edersiniz. İçeri girdikten sonra o eşyalarla uzunca yürümeniz gerekecek....
  • Duş jeli, lif, şampuan zaten olmazsa olmaz.
  • İçlik ve boyunluk.
  • Ayakkabı parlatıcısı
  • Boyunluk Cüzdan
  • Minimum iki adet tuvalet kağıdı
  • Soğuk algınlığı ve ağrı kesici ilaçlar, bunları montunuzun iç cebine veya görünmeyecek bir yere sokun. Gizliden alırsınız. Lazım olacak. Emin olun....
Kilit götürmenizi tavsiye etmem bir işe yaramıyor. Çok pahalı göze batan ayakkabınız olursa güvenlik için kilitleyebilirsiniz o ayrı.
Peki bahsettiklerimi götürmezseniz ne olur? Hiçbir şey olmaz. İçeride Vatan isimli askeri malzeme satan yer var. Her zaman kuyruk olduğu için özellikle ilk günler işkence çekebilmeniz olası durum. Bu sebeple tıraş köpüğü ve bıçağı, almanızda fayda var.

Akıllı Telefon Sokabilir misiniz?
Son günlere doğru herkesin elinde telefon vardı. Bir şekilde sokabilmişler. Ben istesem sokardım ama 25 gün uzak kalmak çok çok iyi geldi. Kafanızı dinleyin....

Bilecik Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Askerlik İçin Nasıl Bir Yer
Soğuk. Anlamsız soğuk. Sabah buz gibi öğlen yaz sıcağı akşam serin. Şubat ayında yaşadığım hava durumu bu idi. Komutanlarımızın tamamı gayet güzel insanlardı. Bu sebeple aşırı soğuk durumlarında eğitim alanı Amfisine alıyorlardı bizi. Sıcakta oturuyorduk. Fakat soğuğun sebebiyet olduğu hastalıkla bir türlü bitmiyor. İkinci hafta yüzlerce kişi revire gitti. Revire gitmenizde sorun yok fakat rapor yazılırsa askerliğiniz malesef uzuyor. Bölüğümüzden çok kişi biz giderken arkamızdan baktı... Bunun harici koğuşlar çok tozlu. Aşırı derecede toz var. Yıkamaya izin verilmiyor. Koğuşunuzun kapısını açık tutun. İmkan varsa pencereler açık kalsın. Yoksa sabah boğazınızda dolu balgamla uyanacaksınız....

25 gün boyunca hijyeni unutun... Tuvaletlere hala daha işemesini bilmeyen dağ ayıları giriyor. Banyo zaten baş parmak kadar su akıyor. Yetmedi sıcak su gelirse şanslısınız.... Ben artık son iki hafta her şeyi salmış afedersiniz iç çamaşırımı bile değişmez hale gelmiştim. Abdest almak içtima stresiyle namaz kılmak benim için en zorlu şeyler olur hale gelmişti. Yeri gelmişken alay içerisinde 9. bölüğe giderken cami var. Cuma namazlarınızı kılabilirsiniz. Kandil gecesi program bile yapılmıştı imam devrelerle. Amfilerde, taburlarda, yemekhanelerde mescit var aklınızda soru işareti kalmasın. Sadece ilk gün sabah namazımı kılamadım mescit arama telaşesinde.

Arkadaşlıklar kurun. Bolca eğlenmeye bakın. Koğuşta eğlenceli vakitler geçirmeye bakın. Ben açıkçası çok dinlendim ve eğlendim askerlik süresi boyunca. Rabbimiz
"Zorlukla beraber kolaylık vardır. Evet, zorlukla beraber kolaylık vardır." (İnşirah, 94/5-6) buyuruyor. Eğlenceli arkadaşlarla zorluklar kolaylıklarla tolere edildi benim için. Pazar günleri güneşin altında sandalyemi alıp manzaraya karşı oturmak, sessizliği dinlemek mükemmeldi. Ama askerlik işte. Ne kadar iyi olabilir.

Bileciğe gelecek olursak ilk ve son gün bilecikte yemek yiyeceksiniz. Kesinlikle kebapçılara girmeyin. Anlamsız pahalı.... Esnaf asker gelsede bi cebimizi doldursak modunda gibime geldi. Minibüsçüye 22 TL vermem gerekiyordu, 100 TL ve 20 TL nakitim vardı, adam üşenmedi 100 lirayı dakikalarca işkence çekerek bozdu ve parasını aldı. Helal olsun yiğidim. Hakettin... İnsanı çok garip. Suratlar asık. Çay içmeye gidiyorsun para peşin diyor. Tamam kardeşte önce bi çayımızı mı içseydik? Her neyse.

Görevlerinizi yapın. Yemekhane verildi diye gereksiz stres yapmayın. Bulaşık mesela en eğlenceli kısım. Almanyada çalışan türk işçi moduna giriyorsunuz :) Yemek dağıtımda iyiydi mesela. Nöbetiniz var. Nöbet dedimiz şey koğuş nöbeti. Bolca oturup koğuşları kontrol ediyorsunuz. Kapıları açıp havalandırıyorsunuz vs. Görevden kaçmayın. Sabit görevler iyi ama arkadaşlığınız olmaz. Yemekhane çavuşu mesela. Gece revircisi. Yazıcılar. Adamlar bedava işçilik yaptılar. Kimsede tanımıyordu. Badilerinize sahip çıkın. 25 gün idare edin. nassın iyi misin bile yeterli olacaktır. Yatak ve dolap düzeni çok önemli. Zaten öğretecekler. Askerde öğretilen her şeyden sorumlusunuz.

Rahat bir askerlik için yapmanız gerekenler çok basit.

Komutları dinle
Kurallara uy
Görevlerini yap.

Hepsini yaparak keyifli bir kaç gün geçirdim...

Ve son olarak Bedelli Askerlik Özet

Yanaşık Düzen
Silahlı Yanaşık Düzen
Atış
Yemin töreni.

Aklıma gelenler bunlardı. Geldikçe konuya yazarım. Genelde ekşi sözlükte bir iki kişi öylesine bilgi verip kaçıyor.

unutmayın son gününüz bayram gibi olacak... Askerliğin tadını çıkarın. Gideceksiniz diye gereksiz stres yapmayın.

Biz tören ekibinde değildik, geri işlerdeydik. Mıntıka, yemekhane vs. Töreden bir önceki gün sırılsıklam olarak unutulmaz bir yemin yapmıştık. Aşağıda 2024 Şubat celbi yemin töreni var.

Etiketler:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 165 kez
Türkiye

Re: BİLECİK J.EĞT. A.K.LIĞI Bedelli Askerlik | Bilecik Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

#2 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Bedelli de olsa güzel bir anı bırakır insanda. Ve bedellilerin gideceği yerlerdekiler sanırım tembihleniyor çünkü rahat ettiriyorlar ve kimse ağzını açıpta bir şey diyemiyor. Güzel bir konu daha gidecek çok kişi var ön ayak olur insanlara.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Türkiye

Re: BİLECİK J.EĞT. A.K.LIĞI Bedelli Askerlik | Bilecik Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

#3 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 14 Mar 2024 13:21 Bedelli de olsa güzel bir anı bırakır insanda. Ve bedellilerin gideceği yerlerdekiler sanırım tembihleniyor çünkü rahat ettiriyorlar ve kimse ağzını açıpta bir şey diyemiyor. Güzel bir konu daha gidecek çok kişi var ön ayak olur insanlara.
Rahatlığın sebebi eğitim seviyesinin yüksek olması. Bölüğümüzde hakim, avukat, doktorlar vardı mesela. Genel olarak bedellilerin durumu bu. Vaktimizi satın alıyoruz. Üst rütbelilerin tamamı eksiksiz bir şekilde bunun bilincinde zaten. Birde artık savunma bakanlığı şikayet konusunda çok ciddi. Cimere yazılan şilayetler anında geriye dönük şeklinde işliyor. Biz vatan evladıyız terörist değiliz, ağabeylerim veya etrafımdakiler eski askerliği anlattıkları zaman şaşırıyordum. Dayak küfür hakaret. Bunun sebebi eğitimin düşük olması zaten. Adana sus diyorsun susmuyor.

Her neyse. Konu üstlere çıksın çok kişiye yardımı dokunur.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
Morty
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 39 kez
Türkiye

Re: BİLECİK Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Bedelli Askerlik | Bilecik Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

#4 Okunmamış mesaj gönderen Morty »

Ben gittiğimde kilitlemek yasaktı malzemeleri de içerde veriyolardı çokta yüklenmeye gerek yok.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Türkiye

Re: BİLECİK Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Bedelli Askerlik | Bilecik Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

#5 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Morty yazdı: 16 Mar 2024 23:31 Ben gittiğimde kilitlemek yasaktı malzemeleri de içerde veriyolardı çokta yüklenmeye gerek yok.
Bedellide temel giyim eşyaları harici hiçbir şey verilmiyor. Parkayı bile sonradan verdiler. İlk gün alamamıştım soğuktan saatlerce titredim.

Herşey veriliyor cümlesi normal askerlik için geçerli olacaktır.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
siyah.jack
Moderatör
3
Ruh hali:
Teşekkür etti: 17 kez
Türkiye

#6 Okunmamış mesaj gönderen siyah.jack »

Ziraat bankasında askerlik yapıpta konu açmakta ne biliyim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Diğer” sayfasına dön