Nato'nun İlk Kadın Jet Pilotu - Türkiye'nin İlk Kadın Jet Pilotu

Tarih konuları, tarihte olanlar, tarihi olaylar ve daha fazlası.
Kullanıcı avatarı
TarihKaydı
Makaleler: 0
Mesajlar: 4
Kayıt: 28 Tem 2021 16:54
Teşekkür edildi: 2 kez

Nato'nun İlk Kadın Jet Pilotu - Türkiye'nin İlk Kadın Jet Pilotu

Mesaj gönderen TarihKaydı »

ilk kadın jet pilotu.jpg
Leman Bozkurt Altınçekiç Nato'nun ilk kadın jet pilotudur. Aynı zamanda Türkiye'nin de ilk kadın jetpilotudur.

Sarıkamış'ta 1932 yılında doğan Leman Bozkurt Altınçekiç, liseyi bitirdiği dönemde Türkkuşu İnönü Tesisleri'nde planör eğitimi aldı. Ardından da Türkkuşu Motorlu Okulu'na öğretmen adayı giriş yaptı. 1954 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kadınların da alınması kararı çıkınca İzmir Hava Harp Okulu'na başvurarak 1955 yılının Ekim ayında eğitime başladı. Pervaneli uçaklarla uçuş eğitimini 30 Ağustos 1957 yılında tamamlayıp mezun olduktan sonra jet pilotu eğitimi almak istedi çünkü artık daha hızlı ve daha yükseklerden uçmak istiyordu. 1958 yılında Eskişehir jet eğitim filosuna katılarak buradaki eğitimini de başarıyla tamamladı.
Leman Bozkurt.jpg
1958'in Kasım ayında jet pilotu brövesini takan Leman Bozkurt Altınçekiç, 9 yıl boyunca T-33 ve F-84 jet uçaklarıyla uçtu.

Daha sonrasında Hava Kuvvetleri'nin karargâh hizmetlerinde, Personel Plan Şube Müdürü, Merkez Şube Müdürü gibi görevlerde bulundu. Kıdemli Albay rütbesiyle Hava Kuvvetleri'nden emekli oldu.
Leman Bozkurt Altınçekiç.jpg
Bir röportajında kızı Funda Altınçekiç Aysel annesinin şu ifadelerini aktardı “Bir kadın olarak bu meslekte olmak, kendi içinde birçok zorluğu taşışa da, şurası açıkça söylenebilir ki; bu meslek bana hayatı yönlendirmeyi, farklı yollar denemeyi öğretti.”

4 Mayıs 2001 tarihinde İzmir'de 69 yaşında hayatını kaybetti.
En son aknctn tarafından 18 Şub 2022 18:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: İlgili etiketler eklendi, görseller ortalandı, başlık düzenlendi.Tags:

“Tarih” sayfasına dön