PS Vita 2021'de Hala Alınır mı?

Kategorilerde bulamadığınız konsollarla ilgili paylaşımları bu kategori altında yapabilirsiniz

Moderatör: aknctn

Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
5
Teşekkür etti: 189 kez
Türkiye

PS Vita 2021'de Hala Alınır mı?

#1 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Bu konuyu 2015 civarı Ps Türkçe Topluluğunda açmıştım. Bilgisayarımda duracağına buraya tekrar açmamın belki faydası olur.
resim.png
resim.png (1.19 MiB) 7124 kere görüntülendi
Merhabalar.

Yeni el konsolu alacak kullanıcıların çoğunun aklını bu soru büyükçe meşgul ediyor. Neden almalıyım, niye Vita? İlk çıktığı gün demeyelim de çıktıktan 5 gün sonra almış ve hala kullanıcısı olarak, akıllarda ki sorulara cevap vermeye çalışacağım. Konuda neden oyun çıkmıyor, neden Sony'nin desteği azalttığıyla ilgili tezimi de dile getireceğim.

Not: Ben PlayStation Mağaza çalışanı değilim. Size bu konsolu almanız için sadece artı yönlerini belirtmeyeceğim. Eksi yönlerini iğneleyici bir dille eleştireceğimi belirtmek isterim.

Öncelikle konsolun teknik özelliklerinden başlayalım:

CPU (İşlemci)
• ARM Cortex A9 core (4 çekirdek)
GPU (Grafik İşlemcisi)
• SGX543MP4+
RAM
• 512 mb
Ekran Özellikleri:

• OLED 16:9 Ekran
• 5 inch
• 960x544 Çözünürlük
• 16 Milyon Renk
• Çoklu Dokunmatik Ekran

Kamera

• Frame rate: 120fps-320x240 (QVGA), 60fps- 640x480(VGA)
• Maksimum 640x480 çözünürlük
Six-axis, ikinci sağ analog çubuk ve diğer küçük detaylar...

Nasıl Konsol Peki?

İsteyen bu kısmı atlayıp çizgi sonrasını okuyabilir.

Hatıramı sizinle paylaşmak istiyorum. 2012 Şubat ayıydı sanırım. Ağabeyimle Xbox 360'ımızı Vita ile takaslamış idik. Heyecanlı idik. 2 yıl aradan sonra tekrar Uncharted oynayabilecektik. Vapurda ilk açtığımızda izlenimlerimiz güzeldi. İlk Uncharted'ı tren'de oynamıştık. Şunu söyleyebilirm ki ozaman ilk tepkimiz "-Vay be! Bildiğin PS3 kalitesinde grafikler!" hatta ilk Fifa Demosunu yüklediğimizde şahsen "Bildiğin masaüstü konsol" gibi tepkiler vermişliğim oldu. Sizin de bu tepkileri vereceğinizden eminim. Tabi ilk kez alacaklar için. Tek konsolumuzdu. İki yıl E3'lerde sağlam yapımlar duyuruluyor, heyecanla çıkış yapmasını bekliyorduk. İlk Türkçe oyunumuz Sly Cooper'ın heyecanını anlatamam. 1 sayfalık hatıra yazımı yazarım ancak kısa kesiyorum laf uzamasın. Özet geçtim.

- Çift analog, dokunmatik, arka dokunmatik cihazı üst seviye teknoloji ürünü olarak gösteriyordu. Lakin durum artık hiçde öyle değil.

Oyun desteği

İlk 3 E3'de herşey gayet güzeldi. Killzone dehşet grafikleriyle konsolun asıl gücünü göstermiş, bu konsol alır başını gider diyorduk. Hiçde öyle olmadı. Artık sürekli JRPG, Bağımsız herkese hitap etmeyen Platform Oyunlarıyla Vita dolup taştı. 3-4 haftada bir Store'a yeni oyun ekleniyor. Akılı cihaz-Vita karşılaşması alt başlığında detaylı değineceğim.

Neden Sony Desteği Azalttı?

resim.png
resim.png (135.72 KiB) 7125 kere görüntülendi

Şu konuda yaptığım yorumumu alıntılamak istiyorum "Sony Vita ile 3 yıllık bir pazar araştırması yaptı yani vita başlı başına AR-GE projesiymiş meğerse. Baktılarki Mobil de işler dönüyor mobile ağırlığı verdiler. Yakında Store'da kapanırsa şaşırmayalım." demiştim. Hatta Sony kısa süre sonra uzun müddet el konsolu çıkarmayacaklarını duyurmuştu.

Hatta şöyle bir haberi de var; "Sony Birinci parti desteğini kesecek diye" Kiminiz hayır çıkacakmış vs diyebilir ama gerçek bu. Ne God of War gibi ne Uncharted gibi sağlam yapımları artık göremeyeceğiz. "

Akıllı Cihazlar ve Vita Karşılaştırması

Vita'yı şuan 400 ₺* (2021'de 700 aşağısı bulmak zor) gibi fiyata bulma imkanınız var. Ama sadece kaliteli oyunları oynayayım derseniz konsol 5 ay sonra canınızı sıkacaktır. Ha JRPG hastası ve arada takılmak için bu cihazı alıyorsanız tabi ki istediğinizi karşılayacak bir el konsolu. İçerik konusu çok kısıtlı Vita'da. Ben çoğu şeyi bedavaya indiririm düşüncesindeyseniz Vita'yı aklınızdan silin derim. Küçük bir oyun Android mağazada ücretsiz iken PlayStation Store'da Vita için 15 ₺. Bu hala böyle devam ediyor malesef.

Ancak Vita'nın bir el konsolu olduğunu unutmayıp, dokunmatik ekranlarla oyun oynamanın asla fiziksel tuşlarla verdiği hazı veremeyeceğini belirtmek isterim. Nekadar eksisi olsada bu "oyun" üzerine yapılmış bir cihaz.

Remote Play

Kuşkusuz PS4 çıkacağı ilk zamanlarda Sony yetkilisi bir E3'deydi sanırım, Vita'nın harika bir PS4 aksesuarı olduğunu belirtmişti. Bizde WiiU Pad'i gibi birşey olacağını düşünüp teoriler üretmiştik. Gerçekten iyi şeyler düşünüyorduk ancak, sadece misafir gelince yan odaya geçip açıp bakma özelliği olmaya başladı. Malesef

Son Söz " Artılar, Eksiler "

+ Bir el oyun konsolu
+ Capcanlı Oled ekran
+ Çok iyi Exclusive (Vita'ya Özel) oyunlar
+ Türkçe sistem ve oyun desteği
+ Günümüz teknolojisine en iyi şekilde ayak uydurması, kendine " prhlfff eski teknoloji bu yea " dedirtmemesi

Eksiler
-Destek tamamen kesildi.....

resim.png
resim.png (1.19 MiB) 7124 kere görüntülendi
Dosya ekleri
resim.png
resim.png (135.72 KiB) 7125 kere görüntülendi

Etiketler:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 165 kez
Türkiye

Re: PS Vita 2021'de Hala Alınır mı?

#2 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Güzel bir konu olmuş ellerine sağlık. Sanırım 2021'de PS Vita almak için genel anlamda Playstation tutkunu olmak lazım. Ben her Playstation serisini aldım cihazın ve oyunlarının hastasıyım Vita da eksik kalmamalı demek lazım. Koleksiyoncular da kesin olarak alabilirler henüz almadılarsa. Bana kalırsa başta Uncharted olmak üzere bazı oyunları ve remote play olayını deneyimlemek lazım. Örneğin Fallout 4 çok zaman isteyen bir oyundur ve ben onu bir çok PS Vita üzerinden remote play özelliğini kullanarak oynadım. Biraz keyfinize düşkün ve yattığınız yerden yuvarlanarak oyun oynamayı seviyorsanız (benim gibi🙄) ben almanızı tavsiye ederim. Bazen raftan PSP 'yi de indirir nostalji yaparım benim sevdiğim cihazlar ama tüm bunların dışında el konsolu ve yeni oyunlar deneyimlemek için almak isterseniz sizi üzebilir. Cihaz olarak çok güzel bir el konsolu Vita hatta uncharted oynarken kağıdı okuyabilmek için PS Vita 'yı ışığa tutmak gibi hareketler beni mest etmişti ama çember çok dar [mention]omrkcmn[/mention] arkadaşımızın da dediği gibi beklentiniz varsa üzülebilirsiniz.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
paladindanse
3
Teşekkür etti: 18 kez
Türkiye

#3 Okunmamış mesaj gönderen paladindanse »

Fallout 4 nasıl PS Vita da? [mention]aknctn[/mention]

Bence Nintende Swicth daha iyi ama Fallout için alabilirim.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
Morty
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 39 kez
Türkiye

#4 Okunmamış mesaj gönderen Morty »

Sony Playstation 5 den sonra el konsolu çıkaracak oynama şekli aynı Nintendo switch gibi hem elde hem tv de olabilir. Vita almak için bi sebep yok.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Türkiye

#5 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Morty yazdı: 02 Şub 2021 12:56 Sony Playstation 5 den sonra el konsolu çıkaracak oynama şekli aynı Nintendo switch gibi hem elde hem tv de olabilir. Vita almak için bi sebep yok.
Kaynak?

Açıkçası %100 ihtimalle böyle bir işe kalkışacağını sanmıyorum. Şirkete donanım değil yazılım kazandırır. Sony'de kot kafa yöneticilere sahip olduğu için böyle bir işi yapacağını sanmam. Bakalım zaman ne gösterecek.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
Morty
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 39 kez
Türkiye

#6 Okunmamış mesaj gönderen Morty »

omrkcmn yazdı: 02 Şub 2021 14:42
Morty yazdı: 02 Şub 2021 12:56 Sony Playstation 5 den sonra el konsolu çıkaracak oynama şekli aynı Nintendo switch gibi hem elde hem tv de olabilir. Vita almak için bi sebep yok.
Kaynak?

Açıkçası %100 ihtimalle böyle bir işe kalkışacağını sanmıyorum. Şirkete donanım değil yazılım kazandırır. Sony'de kot kafa yöneticilere sahip olduğu için böyle bir işi yapacağını sanmam. Bakalım zaman ne gösterecek.

Oyun satan bi dükkan var sahibi söyledi

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Türkiye

#7 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Morty yazdı: 10 Şub 2021 18:14
omrkcmn yazdı: 02 Şub 2021 14:42
Kaynak?

Oyun satan bi dükkan var sahibi söyledi
O oyun satan dükkan sahipleri sallamayı çok severler. Sanırsın konsol dünyasının üretiminin içinde adamlar :lol:

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Diğer Konsollar” sayfasına dön