Playstation 5 Ana Konu - Playstation 5 Teknik Özellikleri [Güncel]

Playstation 5'e dair her şey.

Moderatör: aknctn

Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
Cevaplar: 2
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 164 kez
Türkiye

Playstation 5 Ana Konu - Playstation 5 Teknik Özellikleri [Güncel]

#1 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Playstation 5 Ana Konu.png
Playstation 5 Ana Konu.png (193.25 KiB) 11496 kere görüntülendi

Konu içeriği:Playstation 5 Hakkında, Playstation 5 Teknik Özellikleri, Playstation 5 ve Xbox Series X Kıyaslaması, Playstation 5 Görüntüleri ve Donanımları

Son Eklenen:
Playstation 5'in boyutu ne kadar olacak?
Sony Playstation 5'in Boyutu Hakkında Açıklama Yaptı!

Playstation 5 hakkında yayınlanan bilgileri tek bir konu altında toplamak için açılmıştır. Playstation 5'in teknik özelliklerini, tanıtımları ve yayınlanacak yeni görüntülerini bu konuyu güncelleyerek paylaşıcaz. Sizlerde bu konu altında paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Playstation 5'in iki versiyonu olacak dijital ve optik. İnternete dayalı versiyon PS5 All Digital olarak adlandırılıyor. Dijital olana anlaşılacağı üzere Blu-Ray takılamıycak kullanıcılar oyunları Playstation Store'dan indirmek zorunda kalacaklar. Bu daha uygun fiyata satılabilecek versiyon için atılmış bir adım ancak her ikisinin de fiyatı henüz açıklanmadı. PS5 All Digital ile oyuncular HDD boş alan sıkıntısı yaşayabilirler ayrıca kendi aralarında ve cüzzi tutarlarla oyun takas dönemi onlar için bitecek.

Sony birbirine entegre CPU, GPU, SSD I/O ile Playstation 5'de bekleme ekranlarını ortadan kaldıracağını belirtti. Sahne geçişlerinde artık yüklemeleri beklemeyeceğimizi duymak açıkçası beni çok mutlu etti.
Dual Sense Kablosuz Denetleyici.png
Dual Sense Kablosuz Denetleyici.png (50.13 KiB) 11490 kere görüntülendi
DualSense ™ kablosuz denetleyici
Dokunsal geri bildirim ve dinamik tetikleme efektleri içeren yenilikçi yeni PS5 ™ denetleyici ile daha derin ve son derece sürükleyici bir oyun deneyimini keşfedin. DualSense kablosuz denetleyici ayrıca tümü ikonik, konforlu bir tasarıma entegre edilmiş yerleşik bir mikrofon ve oluşturma düğmesi içerir. Playstation 5 Dual Sense dinamik tetikleyiciyi örneklemek gerekirse oyun içerisinde yay kullandığınızı varsayarsak siz oku fırlatmak için R2 tuşuyla yayı gerdikçe R2 tuşu sertleşecek. Bu da size maksimum gerçeklik deneyimi sunacak.

Playstation 5 Uzaktan Kumanda.png
Playstation 5 Uzaktan Kumanda.png (40.59 KiB) 11490 kere görüntülendi
PS5 Medya uzaktan kumandası
Sezgisel bir düzen ile PS5 konsolunuzda filmleri, akış hizmetlerini ve daha fazlasını kolayca kontrol edin.[/b]

PS5 Kamera.png
PS5 Kamera.png (22.75 KiB) 11490 kere görüntülendi
HD kamera
Pürüzsüz, keskin, tam HD çekim ile kendinizi oyun videolarınıza ve yayınlarınıza ekleyin.

PS5 Pulse 3D Kablosuz Kulaklık.png
PS5 Pulse 3D Kablosuz Kulaklık.png (35.94 KiB) 11490 kere görüntülendi
PULSE 3D ™ kablosuz kulaklık
PS5 konsollarında 3D Ses için ince ayarlı kablosuz kulaklıkla rahatça oynayın.
USB Type-C ™ şarj ve çift gürültü önleyici mikrofona sahip, kristal netliğinde ses yakalama ile keyifli oyun sohbetleri.

PS5 Dual Sense Şarj İstasyonu.png
PS5 Dual Sense Şarj İstasyonu.png (52.6 KiB) 11490 kere görüntülendi
DualSense ™ şarj istasyonu
PlayStation®5 konsolunuza bağlamak zorunda kalmadan iki adede kadar DualSense kablosuz kontrol cihazını aynı anda şarj edin.

PS5 All Digital&Optic.png
PS5 All Digital&Optic.png (588.13 KiB) 11491 kere görüntülendi

Playstation 5 İlk Görünüş 2.jpg
Playstation 5 İlk Görünüş 2.jpg (69.7 KiB) 11496 kere görüntülendi

Playstation 5 Teknik Özellikleri ve Playstation 5 Xbox Series X Kıyaslaması

CPU/İşlemci: AMD Ryzen 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (değişken frekans)
GPU/Graik İşlemci Birimi: AMD Radeon 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (değişken frekans)
GPU Architecture/ GPU Mimarisi: Custom RDNA 2
Video Çıkışı: 4K 120Hz TV, 8K TV, VRR desteği (HDMI sürüm 2.1 ile belirtilmiştir)
Ses: Tempest 3D AudioTech
Memory/Interface/Ram Arayüz: 16GB GDDR6/256-bit
Memory Bandwidth/Bellek Bant Genişliği:448GB/s
Internal Storage Custom/Dahili Depolama: 825GB SSD
I/O Throughput/Saniyede Disk Okuma Yazma Hızı: 5.5GB/s (Raw), Tipik 8-9GB/s (Compressed/Sıkıştırılmış)
Genişletilebilir Slot: NVMe SSD Slot
Harici Depolama: USB HDD Desteği
Optik Okuyucu: 4K UHD Blu-Ray Drive

Playstation 5 Xbox Series X Kıyaslaması

image.png
image.png (861.51 KiB) 11496 kere görüntülendi

Playstation 5 Devasa Bir Boyuta Mı Sahip Olacak?
Sony Playstation 5'in boyutunu açıklamadı ancak internet kullanıcıları bunu tahmin etmekte zorlanmadılar. Hatta ilginç bir incelemeyle Playstation 5'in tahmini boyutunu ortaya çıkardılar. USB-A ve Blu-ray Disk girişi ile!
Geçmişten günümüze gelen Playstation ve Xbox konsollarını bir araya getiren oyun severler USB ve disk girişlerinin her zaman standart olduğunu tespit edip buradan yola çıkarak konsolun boyutlandırmasını yaptılar. Xbox Series X'i buz dolabına benzeten kullanıcılar PS5'in ondan bile büyük olacağını düşünüyor. İşte görsellerle tahmini kıyaslama.
Playstation 5'in boyu ne kadar olacak.png
Playstation 5'in boyu ne kadar olacak.png (143.58 KiB) 11414 kere görüntülendi

Sony Playstation 5'in Boyutu Hakkında Açıklama Yaptı!
Playstation 5'in devasa büyüklükte olacağını düşünen kullanıcılar boyutu ortaya çıkarmak için harekete geçmiş ve bazı teoriler üretmişlerdi. Kullanıcılardan biri LinkedIn üzerinden bunu Sony'e şu şekilde sordu "Bu tasarımdan gerçekten etkilendim ancak günümüzde insanlar taşınabilirlik ve rahatlık istiyorlar, PS4'teki performans inanılmazdı ve o daha küçüktü, yeni ürünü neden daha büyük ve daha hantal?"

PlayStation'da UX tasarım başkan yardımcısı Matt MacLaurin şu yanıtı verdi;
Termal! Bu jenerasyon küçük süper bilgisayarlardan oluşuyor. 7nm işlem gücü için inanılmaz bir ısı performansı sağlıyor, güç çok fazla. Bu teknoloji hala o kadar taze ki çok fazla ısı yayıyor, bu yüzden dağılması için alana ihtiyacımız var” dedi.

MacLaurin'e göre tasarım sırasında aldıkları etken termal ve özgün veri ruhuydu. MacLaurin ilerleyen zamanlarda teknolojilerini gelişeceğini ve dolayısıyla tasarımında ufalma yöninde değişiklik kazanacağını belirtti. Bilindiği gibi Playstation 5'in de tasarımı diğer tüm seriler gibi zaman içinde değişiklik kazanacak. Bu durum bana şu soruyu sorduruyor ilk seri ile elimize yüksek enerji harcayan ve çok ısınan bir cihaz mı alacağız?

Playstation 5 İlk Tanıtım Videosu

Playstation 5 Geleceğin Oyunları Tanıtımı

Playstation 5 Çıkış Tarihi ve Fiyatı Resmi Olarak Duyuruldu!
image.png
image.png (227.11 KiB) 9718 kere görüntülendi

Playstation 5 için gerçekleştirilen Playstation Showcase en çok merak edilen fiyat ve çıkış tarihi açıklandı. Konsolun fiyatı Playstation 5 diskli versiyonun fiyatı 499$, disksiz versiyon ise 399$.

Playstation 5’in çıkış tarihi ABD, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de 12 Kasım tarihinde, küresel çapta ise 19 Kasım tarihinde çıkış yapacak.

Etkinlikte görülen ve sonrasında yapılan açıklamalara göre Playstation 5'in geriye dönük uyumluluğu olacak. Yani %99 oranında Playstation 4 oyununu destekleyecek.

PS Plus Collection isimli yeni abonelik modeli ile de Playstation 4 popüler oyunları ki bunlar Uncharted 4, Fallout 4, Until Dawn, Battlefield 1 ve Days Gone, The Last of Us gibi oyunlar Playstation 5’de oynanabilecek.

PlayStation Plus Collection ile şuan için duyurulan oyunların listesi God of War, Monster Hunter: World, Final Fantasy XV, Fallout 4, Mortal Kombat X, Uncharted 4: A Thief’s End, Ratchet & Clank, Days Gone, Until Dawn, Detroit: Become Human, Battlefield 1, Infamous Second Son, Batman: Arkham Knight, The Last Guardian, The Last of Us Remastered, Persona 5, and Resident Evil 7.

Sızdırıldığı İddia Edilen Playstation 5 Aksesuar Fiyatları

DualSense kontrolcü 67.89€ (amazon.de)
DualSense şarj istasyonu 30$
Playstation 5 HD kamera 60$
Playstation 5 kulaklık 160$
PS5 kumandası 30$
Playstation 5 konsolu dik tutma standı 25$

Playstation 5 diskli versiyon Türkiye'deki teknoloji mağazalarında 8.299 TL
Resim

Tags:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Teşekkür etti: 188 kez
Türkiye

Re: Playstation 5 Ana Konu - Playstation 5 Teknik Özellikleri

#2 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Final sınavlarıdan vaktim sadece bugünlük bir tatil ilan ettim kendime. Benzer bir konuyu düşündüm vazgeçtim. ÖZellkile PS4 Pro ve PS5 karşılaştırması yapmak istedim.

Gördüğüm en kaliteli konu olmuş. Bir siteye girdim sabah saçma sapan şeyler yazmış. Birde teknoloıji önderi bir site. Eline sağlık.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
4
Ruh hali:
Türkiye

Re: Playstation 5 Ana Konu - Playstation 5 Teknik Özellikleri

#3 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

omrkcmn yazdı: 14 Haz 2020 22:18 Final sınavlarıdan vaktim sadece bugünlük bir tatil ilan ettim kendime. Benzer bir konuyu düşündüm vazgeçtim. ÖZellkile PS4 Pro ve PS5 karşılaştırması yapmak istedim.

Gördüğüm en kaliteli konu olmuş. Bir siteye girdim sabah saçma sapan şeyler yazmış. Birde teknoloıji önderi bir site. Eline sağlık.
Onure ettin kardeşim teşekkür ederim.

PS4 Pro ve PS5 karşılaştırması aslında süper olur güzel fikir vakit bulabilirsem yapmak isterim sen önce finallerine odaklan onlar daha önemli 👍
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

Re: Playstation 5 Ana Konu - Playstation 5 Teknik Özellikleri [Güncel]

#4 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Bu boyuttaysa iyice soğudum. Çok saçma bir tasarım.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
4
Ruh hali:
Türkiye

#5 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

omrkcmn yazdı: 16 Haz 2020 14:48 Bu boyuttaysa iyice soğudum. Çok saçma bir tasarım.
Biraz fazla büyük olacak eğer böyleyse ama slim'i çıkar ufalır 😂 Xbox Series X'in tasarımı da ilginç geldi bana yabancı forumlarda buz dolabı diyorlar 🤣 oyun konsollarının tasarımlarına bakıyorum da sanki hiç oyunla alakası olmayan cihazlarmış gibi tasarımları var tamam güzelde oyun konsolu gibi değil. PS5'i ilk gördüğümde biyere koyamadım sonra beğendim ama dediğim havayı da yansıtmadığını düşündüm aynı şekilde Xbox da. Neyse işlevlerine bakıcaz🤣
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#6 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 16 Haz 2020 23:52
omrkcmn yazdı: 16 Haz 2020 14:48 Bu boyuttaysa iyice soğudum. Çok saçma bir tasarım.
Biraz fazla büyük olacak eğer böyleyse ama slim'i çıkar ufalır 😂 Xbox Series X'in tasarımı da ilginç geldi bana yabancı forumlarda buz dolabı diyorlar 🤣 oyun konsollarının tasarımlarına bakıyorum da sanki hiç oyunla alakası olmayan cihazlarmış gibi tasarımları var tamam güzelde oyun konsolu gibi değil. PS5'i ilk gördüğümde biyere koyamadım sonra beğendim ama dediğim havayı da yansıtmadığını düşündüm aynı şekilde Xbox da. Neyse işlevlerine bakıcaz🤣
Xbox ın yine bi konsol havası var. Ps5 garip. Acayip garip. Evime koymam açıkçası.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
4
Ruh hali:
Türkiye

#7 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

omrkcmn yazdı: 17 Haz 2020 00:19
Xbox ın yine bi konsol havası var. Ps5 garip. Acayip garip. Evime koymam açıkçası.
PS5 tasarımından farklı anlamlar çıkaranlar oldu sen de mi öyle düşündün :shock: :lol:
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#8 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 17 Haz 2020 14:25
omrkcmn yazdı: 17 Haz 2020 00:19

PS5 tasarımından farklı anlamlar çıkaranlar oldu sen de mi öyle düşündün :shock: :lol:
İlk defa senden duydum. Ne imiş o anlamlar.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
4
Ruh hali:
Türkiye

#9 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Konu güncellendi "Sony Playstation 5'in Boyutu Hakkında Açıklama Yaptı!" başlığı eklendi.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
Morty
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 35 kez
Türkiye

#10 Okunmamış mesaj gönderen Morty »

Konu güzel tasarım eh işte Sonynin boyut için açıklaması fiyasko

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#11 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Fabrikadan ilk görüntü geldi.

Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
4
Ruh hali:
Türkiye

#12 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

omrkcmn yazdı: 23 Haz 2020 11:51 Fabrikadan ilk görüntü geldi. Çinliler işi götürüyor. Korona morona hikaye.

Resim
Üretim başlamış mı? Japon markasının bunu Çin'de yaptırmasını da manidar :lol:
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#13 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 24 Haz 2020 09:38
omrkcmn yazdı: 23 Haz 2020 11:51 Fabrikadan ilk görüntü geldi. Çinliler işi götürüyor. Korona morona hikaye.

Resim

Üretim başlamış mı? Japon markasının bunu Çin'de yaptırmasını da manidar :lol:
Adamlarda iş gücü olmadığı için normal. Burası japon üretim tesisi de olabilir. Ps4 ilk modeller japon du mesela. Sonra çin olmaya başladı. Demek ki önce kendi ülkelerinde üretiyorlar fire vermemek için. Sen deyince benin jeton yeni düştü. Burası kesinlikle japon tesisi. Abilerde zaten çinli meymenetsizliği yok. Tam bir Japon asaleti var.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
4
Ruh hali:
Türkiye

#14 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

[mention]omrkcmn[/mention] Çin'li meymenetsizliği :lol: :lol: :lol: evet adamlar Japon gibi. İş gücü olanda Çin'de yaptırıyor aslında işçilik ve maliyet Çin'de ucuz diye sanırım bu sayede Çin'in teknoloji gelişti adamlar kalkındı öğrendi her şeyi..
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#15 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 24 Haz 2020 15:57 @omrkcmn Çin'li meymenetsizliği :lol: :lol: :lol: evet adamlar Japon gibi. İş gücü olanda Çin'de yaptırıyor aslında işçilik ve maliyet Çin'de ucuz diye sanırım bu sayede Çin'in teknoloji gelişti adamlar kalkındı öğrendi her şeyi..
Malesef öyle oldu. Xiaomi ve diğer markalar bunun sebebi. Ucuz işçilik teknoloji getirdi. Bir zamanlar made in China denilince meh çekerdik şimdi ses edemiyoruz adeta Japon malı gibi.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Playstation 5” sayfasına dön