Matematiğin Aydınlık Dünyası Kitap Yorumu

Moderatör: aknctn

Forum kuralları
Lütfen telif hakkı ihlal edebilecek paylaşım türlerinde bulunmayınız.
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
5
Teşekkür etti: 189 kez
Türkiye

Matematiğin Aydınlık Dünyası Kitap Yorumu

#1 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Resim
Ancak anladığımız şeyleri severiz.
Sinan Sertöz
Kitap matematik hakkında Sinan Sertöz tarafından yazılmış. TRT’de yayınlanan bir belgesel dizisinin kitabı. Küçük bir yorum;
Başlangıç
Galiba yıllarca Matematik dersini bu sebeple sevmedim. Ta ki anlayana kadar. Ne zaman anlamaya başladım o zaman matematiği sevmeye başladım.
İlk kısımda çok güzel bir soru var, matematik insan tarafından mı ortaya çıkarıldı yoksa bulunuyordu da biz mi keşfettik? Tabi ki keşfettik. Şu anda bile keşfetmediğimiz kim bilir neler vardır matematikte...
Kitapta vurgulanan şu nokta çok güzel; bilim para için yapılırsa bilim değildir. Aynı şekilde bilimle uğraşmak için profesör olmaya gerek yok (tabi çalışmaların itibarı için önemli). Gerçi uzman olunan alanda zaten otomatikman kişi profesör oluyor. Bu iş unvan meselesi değil.
Kitapta bazı noktalarda Fuat Sezgin hocayı bolca yad ettim. Mesela Ömer Hayyam’ın matematik üzerine yaptığı çalışmalar batıda yıllarca başkalarının ismiyle ortalıkta bulunmuş. Yine bu kitapta batının kötü bir hırsız olduğu ortaya çıkıyor.
II. Bölüm
Sonsuzluk konusuna değinilmiş. Fraktalların hayret verici şekilde yaratıldığını görüyoruz. Fraktalların teorik olarak sonsuza kadar gidebileceği teorik olarak mümkün olsa bile teknik olarak pekte mümkün olmadığı görülüyor. Yine Fuat Sezgin Hocayı anmak istiyorum. Yazar Sinan Sertöz Pisagor isimli kişinin Çin, Hindistan ve Ortadoğu gibi yerlere gidip bilgiyi öğrendikten sonra kitaba aktarmasından bahsediyor. Tabi kaynak göstermeden yapıyor. Kendi malıymış gibi bu bilgileri kullanıyor. Kitapta dik üçgen teoreminin Pisagor tarafından ortaya çıkarılmadığı belli oluyor.
Fuat Sezgin’i vurgulamamın sebebi batı bilgiyi çalmış, kendi ürünü gibi pazarlamış. Şuanda teknolojide ve bilimde bu kadar ileriye gidebilmelerinin sebebi depoladıkları bilgiyi artık yaratıcılığa dökebilmeleri. Bilim Tarihi Sohbetleri kitabında da yaratıcılığın önemi vurgulanıyordu. Artık onlar yaratıcılık kısmında. Peki biz ne yapacağız? Bizde onlardan öğrenip çok daha iyisini yapacağız. Tarih tekerrürden ibaret. Bizim bu zamandaki farkımız ise binlerce bilgiye kolayca ulaşabilmemiz olacak. Bu bilgileri yaratıcılığa dökebiliriz.
III. Bölüm
IV. Bölüm

Matematik => Matesis yani ben bilirimden türeme bir kavram.
Calculus: Çakıl taşlarıyla hesap yapma.
Son
Matematik sisteminin pek de sıkıcı olmadığı ortaya çıkıyor. Yaratıcının insanlar için yarattığı inşa edebilme ve diğer şeyleri ortaya çıkarabilmeleri için yarattığı güzel bir sistem. Yazar İlimle uğraşan adını sildirmez noktasına çok iyi değinmiş. Ünlü olmak isteyen varsa ilimle uğraşsın. İlim sahibi üretir. Üretmek gerek. Saçma, gereksiz demek yerine araştırma yapmak gerek. Boş vakit kavramını hayatımızdan çıkarmamız ve bolca kitaplarla haşir neşir olmamız gerek.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 165 kez
Türkiye

Re: Matematiğin Aydınlık Dünyası Kitap Yorumu

#2 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Matematiği okul hayatım boyunca hiç sevemedim belki de sevdiren bir öğretmen çıkmadı ama sevmek isterdim başarılı olmak isterdim.

Üşenmessen izlemeni istediğim uzun bi video var. Bu tür konuları sevdiğini tahmin ediyorum. Ben izledim bayada dikkatimi çekti doğrusu.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
5
Teşekkür etti: 189 kez
Türkiye

#3 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Geometriyi hayatım boyunca sevmememin sebebi lisedeki hocamdı. Tüm sınıfın önünde özürlü deyip aşağılaması bakış açımı değiştirmişti. Çok kolay geometri sorularını bile çözmedim hiçbir sınavda. Garip bir psikolojiye soktu beni. Matematiği Üniversitede sevmeye başladım. Hocamın açık açık anlatması, ne nediri açıklaması bakış açımı değiştirdi. 05 aldığım dersten ileri konularda (trigonometri, limit, türev vs) dahil olmak üzere en az 75 alır hale geldim. Öyle işte.

Aslında ilme karşı ilgim var. Sanırım video Kuantum üzerine, konu hakkında araştırma yapıp bir kaç kitap okumuşluğum var. Hatta bu sebeple Üniversitede Fizik bölümü okumayı dahi düşündüm. Taki tercihlerin biteceği gün listemden çıkarana kadar :)

Müsait zamanda bakacağım teşekkürler.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
5
Ruh hali:
Teşekkür etti: 165 kez
Türkiye

#4 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Öğretmen çok büyük bir etkendi psikolojileri alt üst ettiler hep ülke genelinde. Tabi bi o kadar da aile eğitimleri de hep yetersizdi.

Öğretmenlerdeki o bıkkınlık ilgisizlik ve höt zöt tavırlar dediğin gibi sınıf içerisinde azarlayıp rezil etmeler falan...

Video biraz din ve bilimle alakalı aslında mutlaka izle...
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Bilim” sayfasına dön