Bilim Tarihi Sohbetleri (Fuat Sezgin) Kitap Yorumu

Moderatör: aknctn

Forum kuralları
Lütfen telif hakkı ihlal edebilecek paylaşım türlerinde bulunmayınız.
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
Makaleler: 0
4
Teşekkür etti: 188 kez
Türkiye

Bilim Tarihi Sohbetleri (Fuat Sezgin) Kitap Yorumu

#1 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

Resim

“Din gerilemenin sebebi değildir, bilimle ters düşmez.”

Fuat Sezgin

“Bilimler Tarihi bütün insanlığın ortak tarihidir.”

Matthias Schramm

Fuat Sezgin beyi vefatında duymuştum. Halbuki 2016 senesinde bizatihi açtığı müzeyi ziyaret etmiştim. Fakat aklıma hiç bura kimin eseri, bu aletler tekrar nasıl yapılmış gibi sorular gelmemişti. Kalmış olduğum yurtta Fuat Sezgin konulu bir söyleşide kendisini tanımış iyice merak salmıştım. 2018 sonları (hoca vefat ettikten sonra) yazdığı kitapları araştırmaya koyulmuş “Bilim Tarihi Sohbetleri” eseri dikkatimi çekmişti. Söyleşide bu ve başka kitapları tavsiye edilmişti. Sonunda alabilmiştim. Bitirdim. Özetini detaylıca yazdım. (Tabi burada özetin özeti olacak)

Kitap bitince “vay be, keşke müzeyi bu gözle gezseydim” dedim. Fuat hoca gerçekten çok önemli işlere imza atıp çok güzel eserler ortaya koymuş.

Gerileyen Müslümanlar

Bir noktadan sonra Müslümanların gerileme sebebi bilgiden uzaklaşmaları. Bilgiyi çalan Avrupa bu bilgiyi pratiğe döküyor ve bir anda gelişmeye başlıyor. (Evet “çalan” Avrupa. Ortadoğu, Hindistan gibi yerlerden almış oldukları isimsiz kitapları dillerine çevirip, çevirmenin adını üzerine basıp utanmadan benim kitabım dediği Avrupa. Yıllarca Müslüman bilim adamlarının yazmış olduğu çoğu eser Avrupalı yazar damgasıyla basılıp okutulmuş. Araştırılıp öğrenilebilir.) Müslümanlar kaynağın kendileri olduğunu unutuyor ve çöktükçe çöküyor. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında cahil bir güruh ortaya çıkıyor ve “dinin bilime engel teşkil eden unsur” olduğunu iddia ediyor. Bu maalesef bugün de devam etmekte… Nasıl ki Osmanlı çöktükten sonra iman davası için canla başla çalışan alimler bir nimet olarak ortaya çıkmış, aynı şekilde Fuat hocada Müslümanların ilk günden bu yana cahil, bilim düşmanı, geri kafalı olmadığını ispat için çabasını göstermiş.

Cahil Müslümanlara Bakın Hele!

Müslümanlar hicri üçüncü yüzyıldan itibaren kendilerini bilgiye aç hissetmeye başlamış. Avrupa’nın anlattığı gibi olmayan kadim medeniyet Hindistan bilginlerinden olsun, gerek Yunan bilginlerinden olsun bilgiyi almışlar. Fakat görgüsüz Avrupa bilginleri gibi yapmamışlar, kaynağa saygı göstererek bilgiyi almışlar, kaynak bu demişler. Bilgiyi öğrendikçe öğrenmiş Müslümanlar. Fuat hoca Müslümanlarda bilimin sadece dünyalık olarak görüldüğünü belirtmiş. Bilimle inancı birbirine fazla karıştırmadıklarını ifade ediyor. Daha sonra Müslümanlar bilgi doyumuna ulaştıktan sonra yaratıcılık kısmına geçiyorlar. Yeni şeyler ortaya çıkıyor ve tam ilerleme başlıyor.

İlk Üniversite? Oku? İlk Harita?

Mesela üniversitelerin temelinin camiler olduğu bilgisi ilginç. Bundan önce şunu belirtmek gerek, Müslümanlar öğrenmede yeni bir boyuta geçiyorlar. Şöyle ki bilgiyi artık sadece okuyarak değil, hoca vasıtasıyla da öğretmeye başlıyorlar. Dinimizin getirdiği “oku” emrini çok güzel işliyorlar. Sadece kuran okuyup ibadet anlayışından uzak olarak dünyevi işler dede meşgul olmuşlar. Mesela Halide Me’munun harita yaptırması. Te 9-10. Yüzyıllarda harita yapılması için çalışmalar başlatılıyor. Ve bu harita o zamanlarda yapılıp günümüzde tutarlı olan harita. Avrupa ilk biz yaptık desede kim bilir nereden çaldı…. Sanılanın aksine sadece Osmanlı devrinde bilimle ilgilenilmemiş.

Çöküş

Müslümanların bilim ve teknolojide ileri seviyelere gitmesi 16. Yüzyılda durmaya başlıyor. Bunun sebebi tam olarak bilinmiyor. Neden gerilediler? Aslında cevabı basit ama yok. NP problemi gibi…

Amerika’yı Kim Keşfetti

Kolombun keşfetmediği ortada… Sadece detaylı bir araştırma gerek. Her şey hazır olmasın canım

Son olarak hoca “Ardılların öncelleri hep geçtiği görülmüştür” diye bahsetmiş. Muhteşem bir cümle. Bu sebeple öğrenmeli, bu öğrendiklerimizi kreatif bir şekilde kullanmalıyız. Tabi bilgiyi aldığımız kaynağı unutmadan, aşağılık kompleksine kapılmadan.

Hoca

Fuat hoca zamana çok değer veren bir kişilik. Boş vakit kavramından nefret eden birisi. Vakit değerlendirmeyi başaran birisi. Hayatı çok güzel. Keşke birisi yazsa da gençlik bunlardan haberdar olsa.

Kitaptan çıkardığım birkaç şahsi fikirlerimdi…

SAYIN YÖNETİCİM KİTAP KISMI AÇILIRSA İYİ OLUR...
En son aknctn tarafından 05 Haz 2021 19:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: İlgili etiketler eklendi.

Tags:
Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
teknofenomen
Verified
Site Admin
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 5 kez
Türkiye

Re: Bilim Tarihi Sohbetleri (Fuat Sezgin) Kitap Yorumu

#2 Okunmamış mesaj gönderen teknofenomen »

Evet eksik kalan bir kategoriydi. Kategori açılıp konunuz ilgili bölüme taşındı. Paylaşımlarınızın devamını dilerim...

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 164 kez
Türkiye

#3 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Bende şunu anlamıyorum Müslümanlar yazdıysa ve çaldırdıysa nasıl bu kadar çok çaldırdı? Yani nasıl bu kadar fark oluştu arada? Bide dünya genelinde ki Müslüman toplumunun yarısından fazlası Allah günah yazmasın Müslüman gibi yaşamıyor ki! Arabistan, Katar, İran, Mısır vs. vs.

Cumhuriyet kurulmadan önce -kurulucakken- ülke nüfusunun yarısı bile değil çeyreği anca okuma yazma biliyordu. Cumhuriyet kurulacakken dağıtılan bildiri broşürleri ve gazeteleri halk okuyamıyordu bile. Osmanlıca ve Arapça birbirine karışmış halk konuştuğu dili bilmiyordu. Türkçe boşa çıkmadı sağlam nedenleri vardı her neyse konu dağılmasın.. Ve o dönemde sadece 4 fabrika verdi ve onlarda da elektrik motor yoktu mekanizmalar ya hayvan ya insan gücüyle hareket ettiriliyordu. Yani şunu demek istiyorum bu kadar çok nasıl düşüldü!? bu kadar büyük fark nasıl oluştu? Yazılan çizilen biçilenin bir tanesi m, uygulamaya sokulamadı? Yanlış anlama burda sana sitemim eleştirim yok hep konuşulan duyulan bir konu ve anlam veremiyorum.
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#4 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 30 Kas 2019 02:25 Bende şunu anlamıyorum Müslümanlar yazdıysa ve çaldırdıysa nasıl bu kadar çok çaldırdı? Yani nasıl bu kadar fark oluştu arada? Bide dünya genelinde ki Müslüman toplumunun yarısından fazlası Allah günah yazmasın Müslüman gibi yaşamıyor ki! Arabistan, Katar, İran, Mısır vs. vs.

Cumhuriyet kurulmadan önce -kurulucakken- ülke nüfusunun yarısı bile değil çeyreği anca okuma yazma biliyordu. Cumhuriyet kurulacakken dağıtılan bildiri broşürleri ve gazeteleri halk okuyamıyordu bile. Osmanlıca ve Arapça birbirine karışmış halk konuştuğu dili bilmiyordu. Türkçe boşa çıkmadı sağlam nedenleri vardı her neyse konu dağılmasın.. Ve o dönemde sadece 4 fabrika verdi ve onlarda da elektrik motor yoktu mekanizmalar ya hayvan ya insan gücüyle hareket ettiriliyordu. Yani şunu demek istiyorum bu kadar çok nasıl düşüldü!? bu kadar büyük fark nasıl oluştu? Yazılan çizilen biçilenin bir tanesi m, uygulamaya sokulamadı? Yanlış anlama burda sana sitemim eleştirim yok hep konuşulan duyulan bir konu ve anlam veremiyorum.
1) Çaldırma yok. Çalanlar var. Mesela senin bu siteyi kurarken kullanmış olduğun bir kaynak var değil mi? Onlarda bir kitabı okuyorlar, anlıyorlar, kendi dillerine çeviriyorlar ve ben yazdım diyorlar. Olay bundan ibaret. Mesela sen 1984 kitabını o tarihte buldun okudun anladın Türkçe'ye çevirdin yazar olarakta aknctn yazdın. Mevzu bu.

2) Şuan ki müslümanların hali batı ajanları tarafından bozuldu. Arabistanın ünlü bir mezhepçisi 1800 lü yıllarda bir ajan tarafından oyuna getirilip müslümanlık bozulmaya çalışıldı. Yüzlerce örnek var. Mesela İran'a bakalım. Dini nasıl yaşıyor? Dediğin gibi Mısır vs. Hepsi dışarıya hizmet ediyor. PAranın köpeği olmuşlar kısaca. Halkı buna katamayız tabi...

3) Bu kadar çok nasıl düşüldü? Üç yüzyılda olmayacak hiçbir şey yok. Bozulma konuda dediğim gibi 16. yy da başlıyor. Bunun sebebi batı. Müslümanı istemiyorlar. Fitne sokuyorlar. Bizden aldıklarını aslında bizim olduğunu unutuyoruz üç yüz senede. Şunu unutmamak lazım müslümanlar sadece osmanlıdan ibaret değildi. Halkın yüzde yüzünün bilim insanı olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Kaldı ki 1800 lü yıllarda can çekişen bir milletin okuma yazmaya önem vereceğini sanmıyorum. Önemli nokta önemli çalışmalar yapabilmiş olmamız. Konumuz osmanlıdan uzak aslında. Konumuz Müslümanların ne yaptığı. Günümüzde kafa kesen tasviriyle belirtilen müslümanların ne yaptığı.

Avrupa pisliğiyle oynarken Osmanlı ilk gözlemevini kurmuştu. Tee 1500 lerde. Gözlemevi kurulduktan sonra deprem olmuştu yanlış anlamadıysam. Dönemin yöntecisi her kimse gözlemevi yüzünden olduğunu iddia ediyor ve kapatıyor. Kafaya bakın! Suç onun mu? Hiç sanmıyorum. Telkin ile olmayacak hiçbir şey yok. Telkin eden kim?

Avrupa hep karanlık bir ortaçağdan bahsediyor. Öyle bir şey yok. Rönesans yalanı var... Kısaca bilim tarihi güzel bir alan. İlgilenip okumak gerek. Kendimizi aşağılık kompleksine atmamamız gerek.

Bugün ben yapay zeka üzerine çalışmalar yapıp kaynakları avrupadan alıyorsam bile bunu geliştirmeye çalışıyorum. Kendim bir şeyler katmaya çalışıyorum. Biz yapamamışız bu saatten sonra olmaz gibi saçma bir görüşe gerek yok. Artık alma sırası bizde...

Görüşlerin için teşekkürler abi. Sorun yok. İstediğin şekilde yaz. Ulan bu bana ne demiş demem :)

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
aknctn
Verified
Moderatör
Cevaplar: 2
4
Ruh hali:
Teşekkür etti: 164 kez
Türkiye

#5 Okunmamış mesaj gönderen aknctn »

Ben olayları kişiselleştirmem kişilere de mana bulmam mantıkla her tartışmaya varım fakat uzak durmak içinde direnirim çünkü insanlar adil mantıklı tartışmıyor bi tarafın fanatiği gibi savunma güdüsüyle konuşuyor o insana ne desen o ne biliyosa o öteye gidilmez. Yanlış anlama burda sana imada bulunmuyorum kiminle ne konuşabileceğini bilemiyosun sonra küslükle kırgınlıkla sonuçlanabiliyor halbuki baktığın zaman ne güzel olurdu fantiklik yapmadan tartışmak belki ben senden belki sen benden bişey öğrenirdin birşeylerin yanlış bilindiği ortaya çıkardı ama bunu düşünen pek insan rastlanmıyor.

Bahsi geçen konulara gelirsek gerçekten güvenilir kaynaklara bakmak lazım . Geçmişte gerek biz gerek diğer kabiliyetli ve başarılı müslüman toplumlar muhakkak olmuştur ama yüzyıllardır hatta günümüze dek içimizden çok hain çıkmış çıkıyor hep bir şeyleri engelleyen mani olan. Övüneyim mi kızayım mı şimdi?
Resim

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Kullanıcı avatarı
omrkcmn
Verified
Moderatör
4
Türkiye

#6 Okunmamış mesaj gönderen omrkcmn »

aknctn yazdı: 30 Kas 2019 15:14 Ben olayları kişiselleştirmem kişilere de mana bulmam mantıkla her tartışmaya varım fakat uzak durmak içinde direnirim çünkü insanlar adil mantıklı tartışmıyor bi tarafın fanatiği gibi savunma güdüsüyle konuşuyor o insana ne desen o ne biliyosa o öteye gidilmez. Yanlış anlama burda sana imada bulunmuyorum kiminle ne konuşabileceğini bilemiyosun sonra küslükle kırgınlıkla sonuçlanabiliyor halbuki baktığın zaman ne güzel olurdu fantiklik yapmadan tartışmak belki ben senden belki sen benden bişey öğrenirdin birşeylerin yanlış bilindiği ortaya çıkardı ama bunu düşünen pek insan rastlanmıyor.

Bahsi geçen konulara gelirsek gerçekten güvenilir kaynaklara bakmak lazım . Geçmişte gerek biz gerek diğer kabiliyetli ve başarılı müslüman toplumlar muhakkak olmuştur ama yüzyıllardır hatta günümüze dek içimizden çok hain çıkmış çıkıyor hep bir şeyleri engelleyen mani olan. Övüneyim mi kızayım mı şimdi?
İLk paragrafta haklısın. Bu sebeple çok forumlardan uzakalştım. Adamın yanlışına yanlış dediğim için çok söven oldu. Bu cahille tartışacağıma uzaklaşmak en iyisi.

Bu hainlerin çıkmasının sebebi bahsettiğim gibi israil ve islam düşmanı batı topluluğu. Cumhuriyet sonrası tarihimiz incelenince komik olaylar görülüyor. "Bizim neyimize uçak üretmek" deyip fabrika kapatan zır cahil mi dersin, milletin başını kapatmasını dert edinen *** topluluğu mu dersin saymakla bitmez. Günümüzde hala devam ediyor. Okadar ki İHA'larda dünyada ilk üçte olmamıza rağmen ne iftiralar atılıyor Selçuk Bayraktar'a. Sırf muhafazakar ve Cumhurbaşkanının damadı olduğu için. Ülkede herkeste sıkıntı var. Adam muhteşem bir projeyle Tübitak'a gidiyor senin okuduğun bölümle bu projenin bağlantısı yok kendi işini yap diye azar işitiyor. Konu çok dağıldı.

Bize düşen abi çalışmak. Çalışmak ve çalışmak. Ve de çalışmak. Sadece çalışmak. Boş vakit kavramını hayartımızdan çıkarıp çalışmak. Bolca okumak. Okumak ve okumak. Tabi arada oyun oynamak :D Biraz kafa dağıtmaktan zarar gelmez.

Link:
BBcode:
HTML:
Hide post links
Show post links
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık

“Tarih” sayfasına dön