AI, Meme Kanseri Teşhisinde Doktorları Geçti

5/5 - (1 vote)

Yapay zeka teknolojisi (AI – Artificial Intelligence) meme kanseri teşhislerinde doktorları geride bırakıyor.

Nature dergisinde yapılan bir çalışmada hastalara, yapay zekanın memografi sonuçlarını baz alarak doktorlardan daha doğru kanser teşhisi koyduğu anlaşıldı.

Aralarında Google Health ve Imperial College London’ın da bulunduğu araştırmacılar da dahil olmak üzere uluslararası bir ekip, yaklaşık 29.000 kadının X-ray görüntüleri üzerinden bir bilgisayar modeli tasarladı ve onu eğitti. Oluşturulan algoritma, memografi okumada altı radyologdan daha iyi performans gösterdi.

İnsanlara nispeten yapay zekanın yorulmamasının teşhis koymada doktorlardan daha iyi olacağı düşünülüyor. Yine analizlere göre yapay zeka iki doktordan daha iyi teşhis koyuyor.

Memografi sonuçlarında söz konusu kanser teşhisi olduğunda iki ya da üç doktor tartışır ve gerekli teşhisi koyar. Ayrıca hastayı muayene etme ve sağlık geçmişine erişme şansları vardır. Ancak yapay zeka bu analizi sadece oluşturulan bir algoritma ve yüklenen anonim memografi görüntüleri ile yapıyor. Bu da ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Radyologlarla kıyaslandığında ise yanlış teşhislerde %1.2’lik azalma saptanırken kanserin anlaşılamamasına neden olan yanlış netgatiflerde de %2.7’lik bir azalma oldu.

Google Health’den Dominic King şunları söyledi; “Ekibimiz bu araştırma bulgularından gerçekten gurur duyuyor, bu da klinisyenlerin meme kanserini daha doğru bir şekilde tespit etmelerine yardımcı olabilecek bir araç geliştirme yolunda olduğumuzu gösteriyor. “

Mamogramların çoğu St George’s Hospital London, Guildford’daki Jarvis Meme Merkezi, Addenbrooke’s Hospital ve Cambridge’den toplanan Cancer Research UK’nin OPTIMAM veri kümesinden geldi.

Mamogramları yorumlayabilen bir radyolog olmak için doktor ve uzman olarak on yıllık bir eğitim gerekir. X-ışınlarını okumak hayati ama zaman alıcı bir iştir ve İngiltere’de 1.000’den fazla radyolog eksikliği olduğu tahmin edilmektedir. Bu da bu araştırmanın önemi ve değerini gösteriyor.

Helen Edwards

Surrey’den Helen Edwards’a 44 yaşında meme kanseri teşhisi kondu. Ameliyat olması gerekiyordu ve radyoterapi ile kemoterapiye de ihtiyacı vardı.

CRUK panelinde, yapay zeka için ihtiyaç duyulan anonimleştirilmiş meme kanseri verilerinin Google Health’ın kullanmasına izin verme konusunda kararsız olan bir hasta temsilcisiydi.

Helen BBC’ye şunları söyledi: “Başlangıçta Google’ın verilerle neler yapabileceği konusunda biraz endişeliydim.

Uzun vadede bu sadece kadınlara fayda sağlayabilir.

Yapay zeka makineleri yorulmuyor … 7/24 çalışabilirler, oysa insan bunu yapamaz, bu yüzden ikisini birleştirmek harika bir fikirdir.”

Kaynak: https://www.bbc.com/news/health-50857759

About Author

Bir cevap yazın